Okuma süresi: 2 dakika

Yağmur, Nijer’in kupkuru araziler dolusu susamış topraklarını ziyaret ettiğinde, göçebe Wodaabe Kabilesi yerlilerini “Guérewol Festival”nin neşesi sarar.

Medeniyetten izole formu, sanatçının kullandığı kızılötesi filmler ile gizemli ve derin bir yansıma meydana getirirken, kabile yerlilerinin orijinal görünüşleri etkiliyor.

Güneşin kavurucu sıcağı altında süren festival boyunca, erkekler geleneksel çabalarını maksimum seviyeye getirerek bölgedeki kadınların beğenisini kazanabilmek için süslenirler. Eşlerinin onları seçmesi için fırsat yakalamış olan erkekler, kadınların güzellik algıları için yarışırlar. Yerliler, sıcak kültürlerinin özel anlarında, iç içe yaşadıkları doğal koşulların ışığıyla yabani hayvanların yollarını takip ederek buldukları su kaynaklarının bereketine teşekkür eder ve eş bulma ritüellerini tüm canlılığıyla gerçekleştirirler.

Gezgin fotoğrafçı Terri Gold, şarkılar; dans ve oyunlar ile misafir olduğu bölgede büyüleyici atmosferin tadını bozan El-Kaide üyelerinin çatışma çıkarması yönünde duyduğu kaygısından, hayvan sürülerine eşlik eden binlerce yıldızın altında kamp yapmanın hazzıyla kurtulabiliyormuş.

niger_red_1_ger-430

Niger_TerriGold-8-466x700

gold_terri_nomadsinniger-600-vert

Nijer Kabile 2

TerriGold_Niger_FeatureShoot-8-vert

Nijer kabile 1