Okuma süresi: < 1 dakika

Amerika’nın biyoteknoloji devlerinden Monsanto’nun ürünlerinin ana içeriklerinden biri ve en popüler “ot öldüren kimyasal” şeklinde bilinen glyphosate, aslında sanıldığından çok daha zararlı bir içerik olarak karşımıza çıkıyor.

Dünya Sağlık Örgütü kanser araştırma bölümünün Arjantin La Plata Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ile birlikte yürüttüğü ön çalışmalarının sonucunda, Glyphosate yani yabancı otların öldürülmesi için kullanılan bitki öldürücü ilacın temel maddesinin, pamuklu hijyen ürünlerinin yüzde 85’inin içerisinde bulunduğu ve kansere yol açtığı öğrenildi.

Örneklerin yüzde 62’si, glyphosatenin türevlerinden olan AMPA (aminomethylphosphonic asit) için pozitif sonuç gösterdi.

Revolution News’e göre; La Plata bölgesinde bulunan yerel süpermarketlerden ya da eczanelerden alınan gazlı bezler, temizleme bezleri ve kadın bakım ürünleri (tampon ya da ped gibi) örnek olarak kullanıldı.

Foto 1

Buenos Aires’te üçüncü kez düzenlenen Tütsülenmiş Şehir Doktorları (Doctors of Fumigated Towns) ulusal kongresinde sonuçlar geçtiğimiz hafta sunuldu.

 

Araştırmacıların başındaki doktor Damian Marino, Télam haber ajansına (RT aracılığıyla) örneklerin yüzde 85’inin glyphosate, yüzde 62’sinin ise AMPA için pozitif sonuç gösterirken pamuk ve steril pamuklu gazlı bezlerde rakamların yüzde 100’ü gösterdiğini söyledi. Télam raporunu (İspanyolca) buradan okuyabilirsiniz.

Bu aslında, kadın bakım ürünlerinin mercek altına ilk defa alındığı bir olay değil. Dünya İçin Kadınların Sesi (Women’s Voices for the Earth) tarafından hazırlanan raporda, kadın bakımı endüstrisinde kontrolsüz ve muhtemel zararlı kimyasallar içeren, aynı zamanda prezervatif, parfüm, saç boyasının da dahil olduğu ürünlerin satıldığı belirtilmişti.

Kaynak: Ecowatch

Önceki İçerikEski reklam panoları sürdürülebilir sörf çantalarına dönüşüyor
Sonraki İçerikDünyanın en kuru çölüne yağmur düşerse ne olur biliyor musunuz?
24 yaşında olup, Londra'da Dijital Tasarım ve Markalaştırma üzerine yüksek lisans yapmaktayım. Asker çocuğu olduğum için 4 senede bir okul değiştirmiş olmakla beraber, bu deneyimlerin hayatımda büyük önem arz ettiğine inanıyorum. Seyahat etmeyi gerçekten ama gerçekten çok seven bir insanım. Yeni kültürler, yeni insanlar ve deneyimler benim ayrılmaz bir parçam olmuştur diyebilirim. Elimden gelenin daha da fazlasını yaparak kendimi farklı alanlarda geliştirmeyi ve bana verilen olanakları en iyi şekilde kullanmayı her zaman başarıya giden doğru yol olarak görmüşümdür. Aceleci bir insanım. Gerçekten her şey hemen olsun istiyorum her ne kadar hayatta bir takım şeyler için beklenilmesi gerektiğini bilsem bile. Biraz enteresan gelebilir ama gerçekten futbol ve bilgisayar aynı zamanda konsol oyunlarına ilgim biraz fazla sanırım. Sanat ve tasarıma her zaman büyük ilgim olmakla beraber, mümkün olduğunca diğer popüler konulardan da uzak kalmamaya çalışıyorum. Bilime ve teknolojiye meraklı bir insanım. Her şeyden önemlisi gerçekten bu hayata bir kere geldiğimize ve bize verilen fırsatları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum.