Ana SayfaYaşamKadınTamponların yüzde 85'inde Monsanto'nun kansere sebep olan maddesi bulunduğu ortaya çıktı

Tamponların yüzde 85’inde Monsanto’nun kansere sebep olan maddesi bulunduğu ortaya çıktı

-

Amerika’nın biyoteknoloji devlerinden Monsanto’nun ürünlerinin ana içeriklerinden biri ve en popüler “ot öldüren kimyasal” şeklinde bilinen glyphosate, aslında sanıldığından çok daha zararlı bir içerik olarak karşımıza çıkıyor.

Dünya Sağlık Örgütü kanser araştırma bölümünün Arjantin La Plata Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ile birlikte yürüttüğü ön çalışmalarının sonucunda, Glyphosate yani yabancı otların öldürülmesi için kullanılan bitki öldürücü ilacın temel maddesinin, pamuklu hijyen ürünlerinin yüzde 85’inin içerisinde bulunduğu ve kansere yol açtığı öğrenildi.

Örneklerin yüzde 62’si, glyphosatenin türevlerinden olan AMPA (aminomethylphosphonic asit) için pozitif sonuç gösterdi.

Revolution News’e göre; La Plata bölgesinde bulunan yerel süpermarketlerden ya da eczanelerden alınan gazlı bezler, temizleme bezleri ve kadın bakım ürünleri (tampon ya da ped gibi) örnek olarak kullanıldı.

Foto 1

Buenos Aires’te üçüncü kez düzenlenen Tütsülenmiş Şehir Doktorları (Doctors of Fumigated Towns) ulusal kongresinde sonuçlar geçtiğimiz hafta sunuldu.

 

Araştırmacıların başındaki doktor Damian Marino, Télam haber ajansına (RT aracılığıyla) örneklerin yüzde 85’inin glyphosate, yüzde 62’sinin ise AMPA için pozitif sonuç gösterirken pamuk ve steril pamuklu gazlı bezlerde rakamların yüzde 100’ü gösterdiğini söyledi. Télam raporunu (İspanyolca) buradan okuyabilirsiniz.

Bu aslında, kadın bakım ürünlerinin mercek altına ilk defa alındığı bir olay değil. Dünya İçin Kadınların Sesi (Women’s Voices for the Earth) tarafından hazırlanan raporda, kadın bakımı endüstrisinde kontrolsüz ve muhtemel zararlı kimyasallar içeren, aynı zamanda prezervatif, parfüm, saç boyasının da dahil olduğu ürünlerin satıldığı belirtilmişti.

Kaynak: Ecowatch

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...
Ceren Eyüpoğlu
Ceren Eyüpoğlu
24 yaşında olup, Londra'da Dijital Tasarım ve Markalaştırma üzerine yüksek lisans yapmaktayım. Asker çocuğu olduğum için 4 senede bir okul değiştirmiş olmakla beraber, bu deneyimlerin hayatımda büyük önem arz ettiğine inanıyorum. Seyahat etmeyi gerçekten ama gerçekten çok seven bir insanım. Yeni kültürler, yeni insanlar ve deneyimler benim ayrılmaz bir parçam olmuştur diyebilirim. Elimden gelenin daha da fazlasını yaparak kendimi farklı alanlarda geliştirmeyi ve bana verilen olanakları en iyi şekilde kullanmayı her zaman başarıya giden doğru yol olarak görmüşümdür. Aceleci bir insanım. Gerçekten her şey hemen olsun istiyorum her ne kadar hayatta bir takım şeyler için beklenilmesi gerektiğini bilsem bile. Biraz enteresan gelebilir ama gerçekten futbol ve bilgisayar aynı zamanda konsol oyunlarına ilgim biraz fazla sanırım. Sanat ve tasarıma her zaman büyük ilgim olmakla beraber, mümkün olduğunca diğer popüler konulardan da uzak kalmamaya çalışıyorum. Bilime ve teknolojiye meraklı bir insanım. Her şeyden önemlisi gerçekten bu hayata bir kere geldiğimize ve bize verilen fırsatları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol