Okuma süresi: 3 dakika

Aşk sonsuza kadar sürer mi? Evlilik aşkı öldürür mü? Aşka kavuşursak kendimizi kaybeder miyiz? Bu sorular böyle sürüp gider mi?

“Haybeden Gerçeküstü Aşk” oyununu bilirsiniz. Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ oynar, bir ilişki izleriz ve kahkahadan yerimizde oturamaz zıplar dururuz. Oyunu yazan Yılmaz Erdoğan’ın, oyunu sinemaya uyarlayacağını öğrendiğimde oyunun hayranlarından biri olarak ben de merakla beklemeye başladım. İlk teaser yayınlandığında, eğlencem zirve yaptı desem abartmam.

Yılmaz Erdoğan’ın güçlü kalemi ve yönetmenliğiyle sinemada yer alan “Tatlım Tatlım” da oyunun hikayesini 4 farklı pencereden, 4 farklı çiftin gözünden izliyoruz. Filmde çiftleri; Büşra Pekin – Serkan Keskin, Gupse Özay – Fatih Artman, Aylin Kontente – Bülent Emrah Parlak ve Şebnem Bozoklu – Çağlar Çorumlu canlandırıyor. Filmde aynı partide tanışan 4 ayrı çift üzerinden bir ilişkinin başlangıcından sonuna kadarki süreçler komik bir dille ele alınıyor.

Yılmaz Erdoğan, bu dönem ilk olarak dedesinin hikayesini genişlettiği “Ekşi Elmalar” ile sinemaseverlerin karşısına çıkmıştı. Komedi ve dram karışımı güçlü bir kalemle yola çıkan Erdoğan, burada da o güçlü kalemi kullanmaya devam ediyor. Bir partide tanışan bir kadın ve bir erkeğin tanışmalarından başlayıp devam eden süreçler, 4 çift üzerinden devam ediyor. Film, ilk çiftin tanışmasıyla başlıyor ve daha sonra çiftler partide tanışmaya devam ediyor. İlk başta diğer çiftlerin de tanışma sahnelerini görmek istediğimi belirtmeliyim, bu tabi bir hikâyenin 4 çift üzerinden gittiğini bilmeden önce daha hakimdi. Ama bu durum ‘sırıtma’ yı yarıya indiriyor. Aynı konuyu, 4 farklı pencereden art arda görmek, farklılık yaratmış tabi ki. Ama bazı sahnelerde konu kopukluğuna da ortam yaratmaya da neden olmuş bu. Tabi biz bu filmde daha çok çiftlerin yaşadıklarına ve yarattıkları mizaha doğru yöneldiğimiz için, göz ardına kaçabiliyor bu durum.

Oyundan bazı replikler, filme de adapte edilmiş. Bazı replikler de güncel tabi ki. Ama oyuncular o replikleri ve sahneleri; Demet Akbağ ve Yılmaz Erdoğan’ın yaptığından çok daha farklı bir halde icra etmiş ki, oyundan farklı bir şey izlediğinizi hissedebiliyorsunuz. Erdoğan’ın oyunun aynı halini filmde dönüştürmek yerine film haline getirirken senaryoda birçok değişiklik yapması, hem oyunu bozmamış hem de oyunu tekrarlamaktan kaçınarak farklılıkların olduğu bir film karşımıza çıkmış.

Bazı sahneler Erdoğan’ın da yaşamını sürdürdüğü Köyceğiz’de, bazıları da platoda çekilmiş. Köyceğiz sahneleri, filmde çok doğal yansımış. Özellikle parti evi ve göl kenarı sahneleri çok ‘tatlım’ bir doğallıkta. Telefonla konuşma sahnelerinde ekran bölme tekniği kullanılması da çok başarılı olmuş.

Oyunculara gelirsek, çift çift anlatmak daha akıcı olacaktır diye düşünüyorum Kuşkusuz yıldız çift kesinlikle “Çağlar Çorumlu ve Şebnem Bozoklu”. Çorumlu’yu son zamanlarda Güldür Güldür’deki skeçlerden ve Pek Yakında filmindeki performanslarından mizahi yeteneğini çok iyi biliyoruz. Bu filmde de izleyenleri yanıltmıyor. Şebnem Bozoklu’yla da bir araya gelince ortaya kahkaha dolu sahneler çıkıyor. Özellikle eski sevgilileri konuşurken ve yatakta aile muhabbetleri dönerken ki sahneler gülme garantili sahneler… Bu çiftin bir diğer özelliği de batı-doğu çizgisini de iyi yansıtmaları. Bunu başaran diğer diğer çift ise Aylin Kontente & Bülent Emrah Parlak çifti. Bu çiftin performanslarına da komedi sözü verilebilir. Fakat bu çiftin tanışma anları seyirciye çok fazla geçemiyor, çünkü bir soğukluk seziliyor. Bundan kaynaklı inandırıcılıkta zorlama görüyoruz ama komedi yok değil.

Gupse Özay ve Fatih Artman çifti de atışmaları iyi yakalayan bir çift olmuş. Özellikle evlenme sonrasında bu uyum daha yakalanıyor diyebiliriz. Bu çifte aşık atışma çifti diyebiliriz. Büşra Pekin ve Serkan Keskin çiftine ise ısınmakta zorlandım desem yalan söylemem. Evet ikilinin performansları gayet iyi. Hatta günaydın sahneleri de sevdiğim sahneler arasında yer alıyor. Fakat biraz şanssızlığa gelen bu çifte hem iyi replikler gelmemiş, ayrıca uyumda da bir kopukluk var gibi.

Ama oyuncular için şunu kesinlikle belirlemek gerek. oyuncuların hepsini teker teker kutlamak gerek. Çünkü hepsi kadın ve erkek temsillerini muhteşem sergilemişler. Performansları çok çok iyi. Biraz tiyatral bir hava yer alsa da, bu sırıtan bir şey olmamış. Aksine filme daha bağlanmamıza olanak sağlıyor.

Yılın yerli komedilerini toparlarsak, Tatlım Tatlım listede üst sıralarda olmayı hak eder cinsten. İyi bir mizah diliyle filmi izlerken, ilişkilere dair tüyolar da kapma şansınız var.

Filme gitmek için illa sevgiliniz olması gerekli değil, alın yanınıza en yakın arkadaşınızı, kapın pop cornları ve dalın sinemaya. Bol kahkaha ve eğlence garantidir.