Okuma süresi: < 1 dakika

Kars Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi edilen iki akbaba, tedavisi yapıldıktan sonra tekrar doğaya bırakıldı.

Geçtiğimiz günlerde, Iğdır Aras Nehri Kuş Cenneti’nde, yedi akbaba zehirlenmişti. Bunlardan ikisi, KuzeyDoğa Derneği yetkilileri tarafından kurtarılmıştı. Tedavi edilmek üzere Kars Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirilmişti.

Kafkas Üniversitesi Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi sorumlu hekimi Ayşegül Çoban ise akbabaların vücudundaki zehri atmaya yönelik tedavi uyguladıklarını belirterek, “Birkaç gün süren yoğun bakım ve gözlem sürecinde hayvanların sağlık durumunu gözlemledik. Doğaya dönmeye hazır olduklarını belirleyince buraya getirdik. Gayet sağlıklı bir şekilde doğaya saldık” diye konuştu.

Çoban, ölü akbabalardan örnekler aldıklarını ve bunları çeşitli testlerle incelendikten sonra zehirlenme nedenlerini ortaya çıkaracaklarını dile getirdi.

Kaynak: Hürriyet
Başlık Görseli: Akşam