Okuma süresi: 4 dakika

Tavsiyem, göreceğiniz fotoğraflara öyle gelişi güzel bakmayın. Yapılanlar dünyayı yavaş yavaş mahvederken yaşam alanları yok olan canlılar ölüyor, bazıları ise zevk için öldürülüyor. Bu 27 fotoğraf da tüm bunları tüm rahatsız edici tarafıyla ortaya seriyor.

Kesilen ağaçlardan dolayı viraneye dönen tepelere, gri ve mekanik metropollere, kullan-at yaşam tarzının yarattığı çöplüklere, belli kişilere kâr sağlamak için açılan maden işletmelerine ve diğer fotoğraflara iyice bakın. Bütün bunların sorumlusu insanlar yani; biziz. Kendinizi bu sorumluluktan ne kadar muaf tuttuğunuz; siz ve vicdanınız arasındaki bir mesele.

Ben bu fotoğraflara bakarken Sait Faik’in Son Kuşlar öyküsünün son paragrafı takılıyor aklıma, biz sanırım onun endişelendiği, “Sizin için kötü olacak” dediği çocuklarız.

“…
Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da göremeyeceksiniz. Bizim için değil ama çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuşları yeşillikleri çok gördük. Sizin için kötü olacak. Benden hikâyesi.”

Bazen tüm sözcükler gereksizdir. Bu fotoğraflar binlerce kelimeden daha fazla şey anlatıyor.

1. Bu manzara Meksika şehrinin geniş açıdan bir çekimi (20 milyondan fazla nüfus yaşıyor.)

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 12. Avcılar tarafından öldürülen bir fil çürümeye bırakılmış.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 23. Yağmur ormanı yanıyor – keçiler burayı otlamak için kullanıyordu.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 34. Londra üzerindeki hava trafiğinin yoğun izleri

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 45. Büyük bir kamyon işlemek için yüklediği petrol kumunu taşıyor. Petrol kumu geleceğin enerji kaynağı olarak nitelendiriliyor.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar56. İç Moğolistan’daki Sarı Irmak’ın (Altın Nehir) berbat kokusuna bir çiftçi dayanamıyor.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 67. Bir atık imha tesisi ve onu çevreleyen Bangladeş

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 78. Yangının neden olduğu fırtına Colorado’dan geçerek toprağı süpürüyor- kontrol edilemeyen bu yangının etkisinin artması iklim değişikliğinin bir sonucu.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 89. Petrol kumunun çıkartılmasının arkasında bıraktığı izler- Kanada’nın Alberta Eyaleti.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 910. Los Angeles merkezinin gece vakti görünüşü- enerji ihtiyacının haddi hesabı yok.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 1011. Oregon’daki bin yıllık ağaçlar yeni bir baraj için kurban edilmişler.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 1112. İspanya’nın Almeria kenti görülebildiği kadarıyla seralarla doldurulmuş- sadece sofrayı zengince donatmak için.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 1213. Avcılar Sibirya kaplanının kürküyle övünerek poz veriyor.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 1314. Rusya’daki mir madeni, dünyanın en büyük elmas madeni.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 1415. Ölü bir Albatros etrafı kirlettiğimizde ne olduğunu gösteriyor- canlı gibi.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 1516. Ve yine başka bir metropol – Yeni Delhi’nin kuş bakışı görünüşü (22 milyonu aşkın nüfusu var.)

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 1617. Cennet neredeyse kaybolmuş: Gözde bir tatil yeri olan Maldivler, deniz seviyesinin yükselmesiyle büyük bir tehdit altında.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 1718. Boise, Idaho’da elektronik mağazasında Black Friday’in başlangıcı

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 1819. Bozulmuş elektronik alet yığını- gelişmiş ülkelerde işlevleri sona ermiş ve zehirli maddeler kullanılarak değerli metallerinden ayrıştırılmış.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 1920. Brezilya yağmur ormanlarında yapılan hata Kanada‘da tekrar ediyor.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 2021. Nevada Çölü – çürük çarık lastiklerle arazi doldurulmuş.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 2122. Fukuşima Felaketini bütün dünya izlerken, sadece birkaç mil ötede ısı ve elektrik santrali yanıyordu. Bütün söndürme çabaları ne yazık ki başarısızdı.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 2223. Bu kutup ayısı açlıktan ölmüş. Eriyen buzul, kutup ayısını hem yaşam alanından hem de besininden yoksun bırakmış.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 2324. Son damlasına kadar! Kaliforniya’daki petrol yatakları ve insanların aşırı tüketimi.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 2425. Buz kütlesinin erimesiyle ortaya çıkan şelale. Bu sadece erime suyundan oluşuyor ve ilkim değişikliğinin süratle nasıl ilerlediğinin inkâr edilemez bir kanıtı.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 2526. Linyit santrali saldığı gazlarla havayı kirletiyor.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 2627. Endonezyalı sörfçü Dede Surinaya pislik ve çöp dalgaları arasında sörf yapıyor.

tehlikede oldugumuzu ortaya koyan fotograflar 27

Kaynak: Bizlifes