Ana SayfaYeşilVeganlık100 yaşındaki kalp cerrahı neden 50 yıldır vegan olduğunu anlatıyor

100 yaşındaki kalp cerrahı neden 50 yıldır vegan olduğunu anlatıyor

-

Yakın zamanda emekli olmuş bir kalp cerrahı olan Dr. Ellsworth Wareham 98 yaşında ve hayatınının yarısını vegan olarak geçirdi. Videodaki röportajında da bu konu ile ilgili yorumlarını açıklıyor.

“Veganizm, çok faydalı bir beslenme şekli. Etli yemeklerle beslenmeyi seçmiş birine, ellerinden her şeyi alacağınızı söylediğinizde aşırıya kaçmış olabilirsiniz. Ben bir doktorken hastalarıma sebzeler üzerine kurulu bir diyetin, hem sağlık hem de hayvansal ürünlerden olabildiğince uzak kalabilmek açısından iyi olduğunu söylerdim. İnsanlar ne yedikleri konusunda oldukça hassaslar. Onlarla egzersiz, rahatlama, doğru mental tutum hakkında konuşabilirsiniz ve bunları kabul ederler ama ne yedikleri konusunda konuşursanız çok içerlerler. Eğer birileri dinlemek konusunda istekli olursa onlara, vegan beslenmenin neden daha iyi olduğunu düşündüğüm konusunda, bilimsel açıklamalar yaparım” – Dr. Ellsworth Wareham

Vejetaryen ve vegan diyetler neden gittikçe popülerleşiyor?

100 yaşındaki bu kalp cerrahı yalnız değil, Amerikan Kardioloji Koleji’nin yeni başkanı Kim A. Williams da vegan diyeti benimseyenlerden.

Plato ve Nietzsche’den Paul McCartney ve Bob Marley gibi pop ikonlarına, Gandhi ve Benjamin Franklin gibi siyasi liderlere, pek çok dünyaca ünlü figür vejetaryen diyeti savundu. Sözünü esirgemeyen hayvan hakları savunucularıyla birlikte, bu “ünlü” figürlerin de bir etkisinin olduğu tartışılamaz ama vejetaryenliğin son zamanlardaki popüleritesinin asıl nedeni, insanlara nasıl hissettirdiği ve arkasındaki bilim. Vejetaryen ve vegan diyetin sağlık açısından faydalarını gösteren çalışmalar epey fazla, ve bunların çoğu, hayvansal ürünlerin tüketimi azaldıkça faydaların ne kadar arttığını gösteriyor.
Bununla beraber, vejetaryen veya vegan diyetin savunucusu değilseniz bile, şunu not etmenizde fayda var: Amerikanların oldukça yüksek ve endişelendirici bir yüzdesi, neredeyse hiç sebze tüketmiyor. Wall Street Journal’a göre, 2011’de, et tüketen Amerikalıların yaklaşık yüzde 80’i nadiren sebze tüketiyordu. 

“Çalışmalar, etsiz beslenmenin sağlık açısından faydalarını doğruluyor. Bugünlerde, bitki ağırlıklı beslenme, sadece besin yönünden yeterli olarak değil, aynı zamanda kronik hastalıkların riskini düşüren bir yöntem olarak da tanınıyor.”Harvard Tıp Okulu 

go vegan

Örneğin, Amerikan Beslenme Derneği, “vegan ve tam vejetaryen de dahil uygun bir şekilde planlanan tüm vejetaryen diyetlerin, sağlıklı, gıda açısından yeterli ve belli hastalıklardan korumada ve onları iyileştirmede fayda sağlar nitelikte olduğunu” öne sürüyor. (Journal of the American Dietetic Association, Temmuz 2009)

Bu hastalıklara kalp krizi, kanser, şeker ve daha fazlası dahil.

Yine, vejetaryen ve/ya vegan beslenmenin yararlarını gösteren pek çok çalışma var. Hâlâ şüpheniz varsa, hızlı bir araştırma yapmanız konuyu daha rahatça kavramanızı sağlayacaktır.

Önceki yıllarda daha çok, bu tür beslenmelerden kaynaklanabilecek sorunlar üzerinde durulduğu için, vejetaryenizm ve veganizmin faydalarını doğrulayan çalışmalar görmek sevindirici. Bununla birlikte, eğer bu değişimi yapacaksanız, vücudunuzun gereksinimlerinin ve hangi besinlerden vazgeçiyor olduğunuzun farkında olmanız önemli. Bu besinlerin, bitkisel kaynaklardan nasıl elde edilebileceğini öğrenmek durumunda kalacaksınız.

Eğer bu ilgilendiğiniz bir şeyse sizi daha fazla araştırma yapmaya yönlendirmek isteriz. Bunu denediğinizde yorgun hissetmemeli, enerji veya güç konusunda sıkıntı yaşamamalı, veya depresif hissetmemelisiniz. Aslında, tam olarak tersi yaşanmalı. Eğer bu tarz bir durumla karşılaşıyorsanız bu bazı besinlerden mahrum kaldığınız anlamına gelir. Bu yüzden, öğünlerinizi uygun biçimde ayarladığınızdan emin olun.

Kaynak: Collective Evolution

Editör Notu: Hayvan sömürüsüne ortak olmak istemiyorsanız sizlere önerebileceğim tek şey veganlıktır. Vejetaryenlik de hayvan sömürüsünü barındırıyor. Sadece et sektörü değil, örneğin süt gibi sektörler için de hayvanlar tahakküm altında kalıyor.

SON YAZILAR

Neden vegan oldum?

“Neden vegan oldum?” sorusuna kısa cevabım; hayvanlara eziyet çektirmeden, onları öldürmek amacıyla üretmeden, doğaya zarar vermeden ve sağlıklı yaşamak için. Tüm bunlar insan üzerinde aynı anda...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

What is Vegan tattoo? Vegan tattoo artist explains

Nowadays especially vegans hesitate about having tattoos that may contain animal derived products. In that case, there are some confusion about it. Due to explain...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol