Doğa dostu güneş ve rüzgar enerjilerinin depolanma sorunlarını ortadan kaldıran teknolojiler ve ağırlığının 40 bin katını taşıyabilen süper madde. Teknoloji hiçbir konuda sınır tanımıyor.

Güneş ve rüzgâr enerjileri, dev projelerle depolanacak

Dünyanın önemli sorunlarından biri olan küresel ısınmanın önüne set çekilebilmesi için 21’inci yüzyılın ortalarına kadar fosil enerji kullanımından vazgeçilmesi lazım. Bu gerçek, hem çevre dostu hem ekonomik olan güneş ve rüzgâr enerjilerinin önemini bir kez daha gözler önüne seriyor. Bilim insanları ise bu enerjilerin en önemli handikabı olan depolanma problemlerini çözmek için teknolojiler geliştiriyorlar. Bu konuda lityum pil teknolojilerinin ağırlığı olduğunu belirtmeliyiz.

Teknoloji dunyasindan yepyeni gelismeler

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, lityum ve antimon kurşun karıştırılmış bir pil prototipi geliştirdiler bile. Bu pil, daha önceden geliştirilmiş pillerden çok daha uzun ömürlü ve ekonomik. Ayrıca bin 800 saatlik bir şarj kapasitesine sahip ve daha düşük sıcaklıkta çalışabiliyor. Amerika’nın ünlü Tesla firması ise Panasonic ile birlikte Nevada’da dev bir pil fabrikası kurarak lityum iyon pillerin seri üretimini hızlandırıyor. Bu fabrikanın 2020 yılında tüm dünyada üretilen lityum iyon pili bir yılda üretebileceği öngörülüyor; daha da önemlisi bu teknoloji elektriği kendi kendine depolayabilecek. “Power-to-gas” isimli bir başka depolama teknolojisi ise rüzgar ve güneşten elde edilen elektriğin gaza dönüştürülüp depolanmasını sağlıyor; bu teknolojiyle ilgili olarak Almanya’da 20 pilot tesis çalışmalarını sürdürüyor. 

İşin ekonomik boyutuyla ilgili öngörüler ise şunları söylüyor: Pil depoloma hacmi giderek büyüyecek; önümüzdeki 7 yıl içinde 360 MW’tan 14 GW’a çıkacak, pil pazarı ise 220 milyon dolardan 18 milyar dolara yükselecek.

Tüyden hafif ama süper güçlü bir madde geliştirildi

Çin Bilimler Akademisi Şanghay Seramik Enstitüsü’nde tüyden hafif ama kendi ağırlığının 40 bin katını taşıyabilen köpüksü bir süper madde geliştirildi. Süper madde, “mucize yapıtaşı” olarak isimlendirilen ve 2004 yılında keşfedilen grafenden elde edildi. Ancak dış darbelere karşı grafenden çok daha dayanıklı, 1 santimetrekareye 1 tondan fazla darbeyi karşılayabiliyor. Süper madde ağırlıklı olarak savunma sektöründe kullanılabilecek, örneğin askerlerin giydikleri zırhların ve tankların yüzeylerinin üretilmesinde süper maddeden yararlanılabilecek.

Kaynak: Gerçek Bilim, Yeni Enerji, Webtekno, Radikal, TimeTurk