Ana SayfaYaşamFeminizmTerry Crews cinsel tacize uğradığını ve neden sessiz kaldığını açıklıyor

Terry Crews cinsel tacize uğradığını ve neden sessiz kaldığını açıklıyor

-

Geçen aylarda Hollywood, film prodüktörü Harvey Weinstein hakkındaki rahatsız edici cinsel taciz suçlamalarıyla sarsılıyordu. Bu, tecavüzü öven kültürel sistem ve onu protesto etmeleri için ünlülerin sorumlulukları hakkında bir tartışmayı ateşledi. Aktör ve eski futbol oyuncusu Terry Crews, tartışmaya katılmak için cesurca öne çıktı. Twitter’dan bir Hollywood yöneticisiyle olan kendi beklenmedik ve rahatsız edici deneyimini paylaştı.

Crew’in itirafı The New York Times’ın 5 Ekim’de yayınlanan gizliliği açığa vuran makalesine yanıt olarak geldi. İhbar, Miramax kurucu ortağı Harvey Weinstein’in yaygın cinsel taciz ve istismarını açığa vurdu. Weinstein tarafından birçok kadın istismara maruz bırakıldı. Bu kadınların içerisinde aktris Ashley Judd, Gwyneth Paltrow ve Angelina Jolie de yer alıyor.

“Umarım hikayemle ileri çıkmam bir istismarcıyı caydıracaktır ve umutsuz birini cesaretlendirecektir,” Crews duygusal cümlelerini sonlandırdı.

Hollywood büyük seks skandalının ortasında aktör Terry Crews cesurca kendi istismar hikayesini paylaştı.

10 Ekimde Twitter’dan yayınladı ve viral oldu;

“Harvey Weinstein ile ilgili olan bu şey bende travma sonrası stres bozukluğu yaratıyor. Çünkü buna benzer bir şey BANA oldu.”
“Eşim ve ben geçen yıl Hollywood özel törenindeydik, yüksek seviyeli bir Hollywood yöneticisi yanıma geldi ve beni elle taciz etti.”
“Geri zıpladım ve ne yapıyorsun dedim. Eşim her şeyi gördü ve ona manyakmış gibi baktı. O ise sadece bir pislik gibi gülümsedi.”
“Kendisini fena benzetecektim- ama tüm bunların nasıl görünebileceğini iki kez düşündüm.”
109 kilo. Siyahi adam Hollywood şefini ezdi, ertesi günün manşeti olabilirdi.”
“Muhtemelen okuyamayabilirdim çünkü HAPİSTE OLURDUM. Bu yüzden ayrıldık.”
“O gece ve ertesi gün onunla çalışan tanıdığım herkesi arayıp ne olduğunu anlattım.”
“Ertesi gün özür dilemek için beni aradı, ama neden yaptığını tam olarak asla açıklamadı.”
“Daha fazla uzatmamaya karar verdim çünkü toplum dışı bırakılmak istemedim – çünkü istismarcı güç ve nüfuz sahibi.”
“Vazgeçtim. Ve neden başına böyle bir şey gelen birçok kadının vazgeçtiğini anladım.”
“Sana kim inanacak? (birkaç kişi) Tepkiler neler? (birçok) Tekrar çalışmak istiyor musun? (evet) Toplum dışı edilmeye hazır mısın? (hayır).”
“Yaptığım işi seviyorum. Ama birisi bundan yararlanmaya kalkınca bu utanç verici ve hayal kırıklığına uğratıcı.”
“O kim olduğunu biliyor. Ancak bazen beklemek ve güç pozisyonu kazanmak için mağdur edilenlerle görüş alışverişinde bulunmak zorundasınız.”
“Sessiz kalanları anlıyorum ve kendilerinin duygularını paylaşıyorum. Ama Harvey Weinstein tek istismarcı değil.”
“Hollywood bunun yaşandığı tek iş değil ve bu davranışın mağdurları- yalnız değilsiniz.”
“Umarım hikayemle ileri çıkmam bir istismarcıyı caydıracaktır ve umutsuz birini cesaretlendirecektir.”

The ‘Old Spice Guy’ her yerdeki istismar kurbanlarına destek olduğu için alkışlanıyor.

“Bu hikaye bunun size de (güçlü ve karizmatik bir adam) olabileceğini, olduğunda da sessiz kalmaya ihtiyaç duyabileceğinizi kanıtlıyor. Çok fazla kadın var…”
“Cinsel istismar mağduru olmak ile bağlı olan çok fazla utanç var; bu yüzden birçok kişi sessizce acı çekiyor.”

Bu, tecavüzü öven kültürel sistem ve sistematik taciz üzerine uzun ve ateşli bir tartışmanın en sonuncu bölümü sadece.

“Terry Crews farkında olmayabilir bile, ama cinsel istismara uğradığını paylaşması önemli bir mesele.”
“Terry Crews milli bir servet! Umarım hikayesini paylaşmasının birçok kişi için ne ifade ettiğinin farkındadır.”
“Neden ona bunun yapıldığının açıklaması, bence, GÜÇ iddia etmek. Basit ve gerçek. Mesaj- ‘Büyük, güçlü, güzel siyahi bir adam olabilirsin ama ben seni elimin küçük bir hareketiyle daha küçük ve güçsüz hissettirebilirim. Sana sahibim. Kendi başına bana zarar veremezsin, ama ben seni kargaşaya sürükleyebilirim. Kendini güçsüz, yalnız hissettirebilirim. Güpegündüz. Eşinin önünde! Tüm saygınlığını, kazancını ve hayat boyu verdiğin emeği yenilginin önünde sallandırabilirim. Ve sen, küçük çocuk, şimdi bu yükü kendin taşıyacaksın çünkü ben sahte bir bahane sunacağım. Ama etkisi sürecek ve benim görevim tamamlandı.’ Terry Crews, dürüstlüğün için teşekkür ederim. Sana ve senin gibi mağdur edilmiş olan herkese tam anlamıyla iyileşme diliyorum.”
“Ayrıca misilleme yapsaydı nasıl görülebileceğinin farkında olmasını sevdim. Toplumumuzdaki yanlış şeylerin katmanlarının farkına varmak.”
“Bu ona olduğu için üzgünüm ve hikayesini paylaşmak çok fazla cesaret gerektiriyor. Medyadaki bir şeyi okuduktan sonra travma sonrası stres artışı zor ve sizi bir süreliğine yıkabiliyor. Umarım herkes, Bay Crews de dahil, kendilerine dikkat eder.”
“Teşekkür ederim Bay Crews. Erkek cinsel istismar ve tacizi gerçek ve bunları yaşayan çocuklara ve erkeklere zarar veriyor. Oğlumu öğretmenleri, aile üyeleri, koçları, arkadaşları profesörleri, işverenleri, doktorları… konusunda uyardım. Bu mağdurlar için bir azgın fantazi değil…”

Kaynak: Bored Panda

SON YAZILAR

Yeni nesil ne diyor?

Her şey bir konuşmayla başladı. Bir arkadaşım yeni nesil sözcüklerden bahsediyordu. Konu hakkında konuştukça konuştuk. Dedim, bir yazı yazayım ben de, dergide de bulunsun. Çünkü...

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...
Ece Uyumaz
Ece Uyumaz
1995 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Resim, edebiyat, çeviri ve yabancı dil alanlarıyla ilgileniyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol