Okuma süresi: 3 dakika

Yaşamım boyunca pek çok hareket sistemi deneyimledim. Her hepsinin insana iyi gelen bir yanı muhakkak var ama yazımın konusu bu değil. Size hayatınıza kesinlikle pozitif yönde etki edecek beş hareketten bahsedeceğim. Bir arabanın aküsü bittiğinde çalışmadığı gibi bazen bedenlerimizde aküsü bitmiş yani yaşam enerjisinden mahrum kalmış başka bir ifadeyle chi akışı olmayan boş bir kılıf halini alır. Dıştan bakıldığında tüm işlevlerini sürdüğünü düşündüğümüz bedenimizin içinde neden böylesine atıl, kapana kısılmış, sıkılmış, boğulmuş, bitip tükenmiş bir halde olduğunu bilmeyen, popüler tabirle kendini “yorgun,” “isteksiz,” “hissiz,” hisseden insanlara özellikle iyi gelecek, dengeleyici ve canlandırıcı bir hareket sistemi Tibet Gençlik Pınarı ve sadece beş hareketten ibaret. Zamanın en kıymetli hazinelerimizden birisi olduğunu düşününce lafı çok uzatmadan, hareketleri anlatmak istiyorum.

Tibet Gençlik Pınarı Beş Hareket

Bu hareketleri yapmadan önce sağlığınızın ve kas gelişiminizin bu hareketleri yapmak için uygun olduğundan emin olmanızı isteyeceğim. Eğer hareketi yapamıyorsanız. Yapmaya çalışarak gün geçtikçe geliştirebilir ya da öncesinde yapacağınız başka hareketlerle bu hareketleri yapabilir hale gelebilirsiniz. Hareketleri anlatmaya başlamadan belirteyim: bel fıtığı olanlara bu egzersiz serisi önerilmiyor.

Yukarıdaki görselde beş hareketi görüyoruz. Bu hareketler en fazla 21 defa yapılıyor ve başlangıç sayısı 3. Bedeniniz ne kadar uygun ve gelişmiş olursa olsun hareketleri yapmaya 3 tekrarla başlamak ve her hafta hareket sayısını 2 artırarak 21’i kadar devam edilmesi öneriliyor. Hareketleri yapmaya başladıktan sekiz hafta sonra yirmi bir yapabilir hale geliniyor. Bu hareket sisteminde izlenmesi gereken bir yol olarak kesin öneri, diğer yandan hareketleri yapmaya bir günden fazla ara verildiğinde yeniden üçten başlamak da bir diğer öneri. Bedenin hareketleri ilk yapmasının ardından hissedeceğiniz, iyilik hali bu hareketleri yapmaya yönelik sizi motive edecek içsel enerjiyi de ateşleyecektir. Bildiğimiz üzere beden ve beyin arasındaki çift yönlü ilişkide beyniniz, evet o hareketler güzeldi, yeniden yapalım, mesajını size ilettikten sonra değişimi ve isteği de zihinsel düzlemde gözlemlemeniz mümkün olacaktır.

Her şey bu kadar basitken denemeye hazır mısın?

İlk Hareket

Harekete başlarken ayakta dik bir şekilde duruyoruz. Kollar yere paralel ve avuç içleri yere bakıyor. Ayaklarımızı kalça genişliğinde birbirinden ayırıp ve saat yönünde dönüyoruz. Kendi etrafınızda attığınız her tur bir tekrar demek. Gözler açık ve turu tamamladığınızı anlamak için kendinize ayakta dururken sabit bir bakış noktası belirleyin. Dönüş hareketini de yaptığımız yerde gezinmeden yapıyoruz.

Dikkat, bu hareket özellikle sayısı arttıkça başınızı döndürebilir. Baş dönmeniz geçene dek nefeslenebilirsiniz.

Hareketi yaparken ayaklarınızın kollarınızı takip etmesine izin verin. Çeneniz yere paralel, omuzlarınız rahat olsun.

İkinci Hareket

Yere sırt üstü uzanın ve kollarınızı vücudunuza bitişik olsun. Nefes alırken bacaklarınızı ve başınızı yerden kaldırın. Nefes verirken başınızı ve bacaklarınızı tekrar yere koyun ve ilk pozisyonunuza geri dönün. Her kaldırıp indirme bir tekrar demek. Bacaklarınızın mümkün olduğunca düz olması gerekiyor. İlk yaptığınızda yeterince düz değilse zamanla düzelecektir.

Bu hareketi bir mat ya da benzer bir yüzey üzerinde yapmanızı rahatınız için öneririm. Ayrıca hareketler arasında tüm kaslarınızın bir an için gevşemesi de akılda tutulması gereken bir nokta. Bir diğer noktada hareketi karnınız içe çekili olarak yapmak. Zihinsel olarak karın bölgenize odaklanabilirsiniz.

Üçüncü Hareket

Bu hareketi dizlerimizin üzerinde yapıyoruz. Dizinizin altına matınızı katlamak ya da destek için bir havlu ya da battaniye kullanmanız dizlerinizi koruyacaktır. Dizlerinizin arasını omuz genişliğinde açık, avuç içlerinizi kalçanıza yerleştirip, nefes alırken nazikçe başınızı geriye doğru yatırıyor ve göğsünüzü iyice açıyoruz. Nefes verirken tekrar başınızı öne doğru getirip, başladığınız dik pozisyona dönüyoruz. Başın bir kere geriye yatıp öne gelmesi bir tekrar oluyor.

Başınızı ve boynunuzu zorlamayın, rahat bırakın, aynı zamanda unutmayın; gözler açık.

Dördüncü Hareket

Yere oturuyoruz. Omurgamız dik ve bacaklarınız düz olsun. Ayaklar omuz genişliğinde birbirinde ayrı durumda ve eller kalçanın yanında yerde ve el parmaklarınızın ayaklarınızı göstermesi gerekiyor. Nefes alırken vücudunuzu yerden kaldırın, ayaklarınız ve ellerinizle kendinizi destekleyin ve dizlerinizi kırarak ters masa olarak da adlandırılan pozisyonuna geçin. Nefes verirken başladığınız pozisyona geri dönün. Masa pozisyonunu alıp tekrar yere oturmanız bir tekrar anlamına geliyor.

Önemli not: Sırtınızın alt kısımlarını korumak için poponuzu sıkıştırılmış bir şekilde tutun. Başınızı arkaya, paralel pozisyondan daha geriye doğru atmayın. Menopoz semptomları olanlar için hareketi yaparken karnı içeriye çekmek öneriliyor.

Beşinci Hareket

Harekete yüzüstü başlanıyor. Eğer biliyorsanız aşağı bakan köpek pozundan nefes alarak yukarı bakan köpek pozuna geçildiğini belirteyim. Nefes vererek yeniden aşağı bakan köpeğe geçilmesi bir tekrar demek.

Bu pozları daha önce deneyimlememişler için daha detaylı bir açıklamaysa; yüzüstü uzanmışız, ayak parmakları içeriye doğru kıvrık, ellerimiz tam olarak avuç içlerimiz yere gelecek şekilde omuzlarımızın altına yerleştirilmiş, ayaklarımızı omuz genişliğinde açarak, kollarımız düz olacak şekilde, ters bir V harfi olana dek kendimizi kol ve ayaklarımızla yukarıya itmeye aşağı bakan köpek, kol ve bacaklarımızın düz olduğu ayak parmaklarıyla yere tutunduğumuz ve kollarımızla gövdemizi yerden yükseltip, başımızı geriye attığımız harekette yukarıya bakan köpek, ikisi arasında gidip gelme de beşinci hareketi oluşturuyor.

Karnınızı içeride ve poponuzu sıkıştırarak tutun, seriniz bitmeden yere düz yattığımız pozisyona dönmüyoruz.

Beş hareketi bitirdikten sonra soğumak için esneme hareketleri yapabilir sonrasında da yere sırtüstü uzanıp bir süre dinlenebilirsiniz.

Bitirmeden

Bir romanla dünyaya yayılan bu bilgi umarım size de sağlık ve şifa olur. Kim bilir belki o zaman siz de benim gibi bu bilgiyi başkalarıyla paylaşmak istersiniz. Sağlıcakla kalmanız dileklerimle.