Film, kenevirin ruhani ve tıbbi gücüne inanan yenilikçi bir grup olan ot yetiştiren rahibeleri, yani Vadinin Kızkardeşleri’ni (Sisters of the Valley) takip ediyor.

İlk defa ot içtiğimde bir arkadaşın annesinin arkadaşı içeri girdi, ama sinirlenmek yerine “eğer Tanrı bunu içmemizi istemeseydi, keneviri yetiştirmezdi” diyerek mırıldandı. Kenevir içmenin dinsel bir deneyim olmasına gerek yok, fakat bazılarına göre, kenevirin daha ileri bir amacı vardır.

Cannes Film Festivali’nde gösterilen yeni belgesel “Breaking Habits (Tabuları Yıkmak)” bir grup ot yetiştiricisi rahibeyi inceliyor.

Taciz döngüsünden kaçıp kendine bir sığınak arayan Rahibe Kate ve Vadinin Kızkardeşleri, kendilerini Kaliforniya’nın hızla büyüyen ve şimdilerde yasal olan bir kenevir üretme ve satış sektörünün içinde bulurlar. Geçimlerini de bu büyüyen sektörden sağlamaya başlarlar.

Vadinin Kızkardeşleri’ni önceden duymuş olabilirsiniz.

(Gaia Dergi’nin konu hakkındaki önceki haberi için tıklayın: Dünyayı iyileştirme amacıyla tıbbi kenevir yetiştiren rahibeler)

Televizyonda boy gösteren ve ev yapımı eşyalarını dünyaya tanıtan Vadinin Kızkardeşleri her ne kadar rahibe başlığı taksalar da hiçbir kiliseye bağlı değiller. Bunun yerine, onların manastırı bugün Katolik kilisesine bağlı ve kendini dine vakfetmiş kadınlar teşkilâtı üyeleri Beguines üzerine kurulmuş ve resmi dinsel yükümlülükten uzak, bağımsız şekilde hareket eden kadınlardan oluşur. Bu grup Rahibe Kate ismini almış Christine Meeusen tarafından kurulmuştur.

Fragmana dayanarak yorum yapılırsa, Breaking Habits sadece Vadinin Kıskardeşleri’nin kökenini kronolojik olarak göstermekle yetinmeyip, uyuşturucu çeteleri, diğer rahibeler, hukuk çevreleri ve daha pek çok yönden aldıkları eleştirilerle olan mücadelelerini de perdeye aktaracak.

Bu film Robert Ryan’ın ilk uzun metrajlı filmi. Variety dergisine göre film, Shudder gibi internet üzerinden eş zamanlı yayın sağlayıcılarına korku filmleri üretmek için yakın zamanda kurulmuş olan Cracked Up tarafından Cannes’da seçilmiştir. Breaking Habits (Tabuları Yıkmak) bir değişim olarak görülebilir, ama benzer kitleleri hayal etmek mümkün. Breaking Habits (Tabuları Yıkmak) bu sonbaharda gösterime girecek.

Kaynak: Herb