Okuma süresi: 2 dakika

Bir günde yaklaşık 50 ile 100 tel arası saçımız dökülür ve bu dökülme dermatologlar tarafından oldukça normal görülmektedir. Fakat, günde 100 telden fazla saç dökülmesi, saç derinizde bir şeylerin ters gittiğine ve artık bu konuda harekete geçmeniz gerektiğine işarettir. Evde halihazırda bulabileceğiniz malzemelerle saç dökülmenizi durdurabileceğinizi biliyor muydunuz?

İşte evde kolaylıkla hazırlayıp uygulayabileceğiniz 4 etkili doğal saç dökülmesi tedavisi!

Aloe vera

Aloe vera, zarar görmüş saç derisinin rahatlamasına ve yeni çıkan saç köklerinin uzamasına yardımcı olan muhteşem bir bitkidir. Aloe vera, aynı zamanda saç köklerini tıkayarak saçların uzamasına engel olan sebumun da temizlenmesine yardımcı olur. Aloe vera jelini saç derinize uygulayın, yaklaşık 40 dakika bekletin ve ardından ılık su ile durulayın. Bu işlemi haftada 3-4 kere uygulayın.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı saçları güçlendirici ve nemlendirici özelliği olan E vitamini ve birçok antioksidan açısından oldukça zengindir. Hindistan cevizi yağı aynı zamanda saç derisi enfeksiyonları ve kepekle savaşan antimikrobiyal özelliğe sahiptir. 1 yemek kaşığı saf Hindistan cevizi yağını alın ve avucunuzda biraz ısıtın. Saç derinize ve özellikle saç köklerinize nazikçe uygulayın. 40 ile 50 dakika arası bekletin ve durulayın.

Jojoba yağı

Jojoba yağı saçı nemlendirmede ve uzatmada oldukça etkilidir. İsminin aksine, yağ olmasına rağmen durulandıktan sonra saçta ağırlık yapmaz. Evde jojoba yağı kürünü uygulamak için, birkaç damla jojoba yağını avucunuza ısıtın, dairesel hareketlerle saç derinize nazikçe masaj yapın ve 30 dakika sonra durulayın.

Soğan suyu

Soğan, saç köklerinde kan dolaşımını hızlandırmaya ve saç uzamasına yardımcı olan sülfür açısında oldukça zengindir. Soğan aynı zamanda saç derisi enfeksiyonları, kepek ve sebumla savaşan antibakteriyel özelliğe sahiptir. Soğan suyu kürünü kullanmak için, bir adet soğanı rendeleyin, suyunu sıkın ve saç derinizin tamamına yedirin. 20 dakika bekletin ve ardından ılık suyla durulayın.

Kaynak: Flymedi

Editör Notu: Bu püf noktalar/tarifler kişiden kişiye değişip farklı tepkilere neden olabilir. Önerileri hekiminize danışmadan uygulamayın.