Okuma süresi: 2 dakika

1929 Kasım‘da 17 yaşında İskoçyalı bir genç kız olan Mary Anne Mcleod, Glasgow‘dan gemi ile New York‘a geldi. İskoçlar yıllardır göçüyor ve yaşamak için daha iyi fırsatlar arıyorlardı.

New York’ta 2 kız kardeşi de dâhil olmak üzere kendi ülkesinin kadın ve erkeklerinden oluşan sabitlenmiş bir topluluk buldu. Otuzlarında New York’a yerleşmeden önce, Atlas Okyanusunu geçen birden fazla gezide yer aldı.

En az iki gemi manifestosunda ve 1930 nüfus sayımında, O’nun mesleği dünyanın en yorucu işlerinden olan temizlikçi ve hizmetçi olarak kaydedildi.

Şu anda dünyanın en çok konuşulan adamı olan, mültecilere karşı tavrı ve kısıtlamaları ile olumlu ve olumsuz tepkileri üzerine çeken Donald Trump‘ın ünlü bir iş insanı olmasından sonra – politik yükselişinden önce, 2000 yılında vefat etti.

Trump annesinin memleketini ziyaret etti. Annesinin İskoçya’ya bağlılığından övgüyle söz etti. Barack Obama‘nın babası gibi Trump‘ın annesi de mülteciydi. Fakat Trump adaylığı sırasında atalarından hiç bahsetmedi! Trump‘ın adaylık sitesinin hakkındakiler kısmında da İskoçya doğumlu annesinden hiç bahsedilmedi.

Mary Anne MacLeod 10 Mayıs 1912’de doğdu. Babası Malcolm Lewis Adası’nın uzağında bir balıkçıydı, O ve karısı, Mary Smith, büyük bir çocuk grubu yetiştirdi.

“Real Estate Weekly”de yer alan ve Trump ailesini anlatan, 2005’ten bir habere göre, otuzlarda, MacLeod ve Frederick Christ Trump bir dansta tanıştı ve birbirlerine aşık oldular. Fred Trump lisedeyken inşaat işine başlamış olan bir müteahhitti.

Yirmilerinin sonuna doğru Queens’te adedi 3 bin 990 dolardan müstakil aile evleri satıyordu. Fred Trump ve Mary MacLeod 1936’da evlendi ve Jamaica’ya yerleşti, o sırada Queens Batı Avrupa göçmenlerine bir barınaktı. Nüfus sayımı kayıtlarına göre, çift 1940’a kadar, iki çocuk ve İsveçli bir hizmetçi ile yaşadı. Evlerinin değeri 12 bin 500 dolar ya da bugünün parasıyla 240 bin dolardı.

Fred yıllık 5 bin dolar ya da 2016 dolarıyla 86 bin kazanıyordu. 10 Mart 1942’de İkinci Dünya Savaşı’nın Avrupa’da da şiddetlenmesiyle Birleşmiş Milletler Yerel Mahkemesi Mary Trump’a vatandaşlık verdi.

Orta sınıf kalabalığının Brooklyn ve Queens’te artmasıyla Fred Trump’ın serveti savaş sonrası gayrimenkul patlamasıyla yükseldi. Gemi manifestolarının teftişi Mary Trump’ın değişen seyahat doğasına yansıdı, göçmen vapurunda mülteci olarak yolculuk yapmak yerini turistik gemi gezilerine ve Bahamalar, Porto Riko ve Küba’ya uçuşlara bıraktı .

Varlıklı bir iş insanının eşi olarak, Mary Trump New York’un sosyal çevresinde düzenli olarak yer aldı, felç ve zihinsel engelli yetişkinler için yapılan organizasyonları kapsayan hayırsever işler yaptı.

1997’deki “The Art of the Comeback” (Geridönüş Sanatı) adlı kitabında, Trump annesini ve hayatındaki diğer kadınları övdü. Hem annesinin hem de Trump‘ın saç şekillendirme tutkuları vardı. Sizin de bildiğiniz gibi Trump‘ın saçları birçok skeç, canlandırma ve hatta capslere konu oldu.

Trump 1987’de yazdığı “Art of the Deal” adlı kitabında “Geri dönüp bakınca fark ettim ki gösterişe olan ilgimi annemden almışım,” yazdı. O annesini “Kraliçe Elizabeth’in taç giyişini televizyondan izlemenin ihtişamı ve durumundan büyülenmişti” diye anlattı. Gösterişli ve büyük şeylere hep ilgisi vardı. Çok geleneksel bir ev kadını olmasına rağmen kendinden çok ötede bir dünya görüşü vardı.

Mary Trump New York şehrinde 2000 yılında, 88 yaşında kocasından sadece bir yıl sonra hayatını kaybetti. Annesinin hayat mücadelesinin en yakın şahitlerinden biri olan Trump‘ın müslüman mültecilere getirdiği ve getirmeye çalıştığı sınırlamaları protesto etmek için eşitlikten yana olan sağduyulu bütün Amerikalılar 29 Ocak Pazar günü çoluk çocuk demeden sokaklara dökülüp yürüyüşe katıldılar.

Kaynak: The New Yorker