İstanbul’da bir hemşire 12 Eylül 2016 tarihinde nöbette olduğu hastaneden çıkarak evine gitmek üzere bir belediye otobüsüne bindi. O da ülkemizdeki her kadın kadar şanslıydı o gün, erkek bir saldırganın şort giyenler ölmeli şeklinde ifadelerinin ardından “tekmeli” saldırısına uğradı. Ayşegül Terzi, hemen şikâyetçi oldu ve saldırgan kişinin kimliği tespit edildi.

Sorgusunda, Ayşegül’ün giydiği şortu ortama uygun bulmadığını bu nedenle de sinirlenip yaptığını, psikolojik tedavi gördüğünü ve bu hareketi bir anda istem dışı yaptığını söyledi. Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürüldüğü sırada basın mensuplarının sorularına da “Her şey İslam hukukuna göre oldu’’ diyen şahıs, “basit yaralama” gibi bir suçtan işlem gördüğünden serbest bırakıldı.

Ancak toplum bunu kabul etmedi

Şahısın 18 Eylül günü serbest bırakılmasının ardından, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu aynı gün saat 17.00’da Galatasaray Lisesi önünde bir eylem düzenledi. Aynı zamanda sosyal medyada birçok kişi #AyşegülünSesiOlalım, #AyşegülİçinKadınlarEyleme ve #AyşegülTerziİçinAdalet gibi etiketlerle olaya gereken tepkiyi çekmeye çalıştı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Türkiye Temsilcisi Gülsüm Kav, konu ile ilgili konuşmasında Türkiye’de kadınlar için zor günlerin bugünlerde başlamadığını belirterek, kadına yönelik şiddet vakalarında suçun kadında arandığı, yargıda “tayt indirimi” gibi absürt terimlerle suçluların ceza indirimi aldığının altını çizdi. Kadınlara şiddet olaylarının da sık yaşandığı bir toplumun bireyleri olarak bu tür olaylara sessiz kalmamalarını ve özsavunmayı öğrenmelerini öneren Kav, bu şekilde daha özgüvenli ve cesaretli olunacağını belirtti.

Tüm bu gelişmelerin ardından, A.Ç. isimli şahıs hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa sevk etme” ve “İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçlarından yeniden yakalama kararı çıkarıldı. Mahkemeye sevk edilen saldırgan en sonunda tutuklandı ve kadınlar rahat bir nefes aldı.

Genç nesli dahi etkisi altına alan bu şiddet olayları, tüm kadın hareketlerinin haklılığını bir kez daha gösterdi. Neredeyse her gün duyduğumuz, kadının, LGTBİ bireylerin ve hatta çocukların maruz kaldığı şiddet olaylarının şimdiye kadar verilmiş yanlış kararlar ve ceza indirimleri ışığında artmaya devam etmemesini umuyoruz.

Tüm kadınlara, istedikleri gibi giyindikleri, kendi kararlarını verdikleri, hayatlarını istedikleri gibi sürdürdükleri ve erkek şiddeti ile karşılaşmayacakları bir yaşam diliyoruz.

Kaynak: Gülsüm Kav, Ayşegül’e atılan tekme tüm kadınlara ve laikliğe atılmıştır