Okuma süresi: < 1 dakika

Fransa’da tek kullanımlık plastik piknik malzemelerinin üretimini yasaklayan yeni bir yasa onaylandı. Yeşil Büyüme için Enerji Geçişi (Energy Transition for Green Growth) inisiyatifi kapsamında yapılan yeni yasanın 2020’de yürürlüğe girmesi kararlaştırıldı. Brüksel merkezli ambalajcılar birliği Pack2Go ise bu yasadan pek memnun değil ve geri çekilmesi için elinden geleni yapacağa benziyor.

Yeni yasa kapsamında Fransa’da tek kullanımlık plastiklerin pek çoğunun 2020 yılına kadar, biyolojik olarak çürüyebilen ve kompost yapımına katılabilen maddelerden üretilmeye başlanılması amaçlanıyor.

Ambalaj ve tek kullanımlık plastik üreticilerinin oluşturduğu Pack2Go ise tabii ki durumdan rahatsız. Yeni yasa Pack2Go için bütün üretim süreçlerini değiştirmeleri anlamına geliyor ve bu da sermaye kullanımı ve kaynakların yeni makinaların alımına ve üretim noktalarının tamamen değiştirilmesine kullanılması gerektiği anlamına geliyor. Hatta yeni alanlardan mühendislerin işe alınması ve işçilerin yeniden eğitilmesi gerekiyor. Bu dönüşüm sürecinde Pack2Go üyesi şirketlerin, daha önceden kaptıkları köşeleri çevreci girişimcilere kaptırması ve zarar etmesi mümkün.

Ticari kaygılar ve iktidar savaşları

Pack2Go’nun genel sekreteri Eamonn Bates “Yürürlüğe girecek yeni yasa Avrupa Komüsyonu’na aykırı ve bunu engellemek için yasal hakkımızı kullanacağız” şeklinde kendilerini ifade ediyor. Burada kastedilen, yapılan yasanın “serbest piyasa”nın serbestliğine aykırı olduğu. Ayrıca yeni yasa kapsamında üretilen tek kullanımlık piknik malzemelerinin, daha doğa dostu olduğuna dair bir kanıt olmadığını da öne sürüyor. Hatta insanların bu yeni çatal bıçakları “nasıl olsa doğal” diyerek doğaya atacaklarını ve kirliliği arttırma riskinin olduğunu ifade ediyor.

Bu noktada çözüm basit, insanlar da sağduyulu davransın ve çöplerini doğaya atmasın. Yeni ambalajların daha çevre dostu olup olmadığını analiz etmek için ise her iki alternatifin de üretim ve geri dönüşüm safhalarında kullanılan su ve enerjinin kıyaslanması ve doğaya yaptıkları salımların karşılaştırılması gerekiyor. Ticari kaygıları olan insanların böyle açıklamalar yapması tabii ki çok “doğal”; fakat son sözü bağımsız bilimsel analizler söylese daha iyi olur.

Kaynak: Telegraph, Independent