Ana SayfaKültür & SanatSinemaUçan Süpürge havalandı: Sevgi neydi?

Uçan Süpürge havalandı: Sevgi neydi?

-

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali Uçan Süpürge, “Sevgi neydi?” temalı 19’uncu açılışını Cuma akşamı Ankara Devlet Opera ve Bale binasında gerçekleştirdi. Festivalin açılış gecesinde hüzün ve umut bir aradaydı.

Şenay Gürler ve Yetkin Dinçerler’in sunduğu açılışta tema ödülü Diyarbakır patlamasında iki bacağını kaybeden genç yönetmen Lisan Çalan‘a takdim edildi. Ancak Çalan’ın protez tedavisi Almanya’da sürdüğü için açılış gecesinde bulunamadı. Lisa  hazırladığı bir videoyla izleyenleri duygulandırdı, aramızdaydı, sesini duymak hepimize güç kattı.

Uçan Süpürge Onur Ödülü sinemacı Selda Alkor’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülü belgeselci Bingöl Elmas, görüntü yönetmeni Meryem Yavuz ve seslendirme sanatçısı Tülay Bursa’ya verildi. Geceye damgasını vuransa Tülay Bursa’ya ödülünü veren Nur Sürer oldu. 

6 Mayıs 1972’de katledilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’a selam yollayan Nur Sürer, “Asla unutmayacağız” dedi.

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali kapsamında gösterilecek yapımları Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe Institute’de ücretsiz, Kızılırmak Sinemasında ise 5 TL’ye izleyebilirsiniz. Programlara ise aşağıdan bakabilirsiniz.

ucan supurge ucan supurge 2 ucan supurge 3

SON YAZILAR

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor!

Bu yıl 18'incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak. Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı...

Salt Beyoğlu: Bu son şansımız mı?

İklim değişikliğinin ekosistem ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan Bu son şansımız mı? gösterim programının 2022 seçkisi, Yunanistan’dan Peru’ya, Kanada’dan Avustralya’ya uzanan beş belgesel filmi bir...

Institut français Ankara sinema ve sergi salonunda yeşil filmler gösterimde olacak

Institut français Turquie, 8 Aralık Dünya İklim Günü vesilesiyle “sinema ve çevre” temalı 3 filmden oluşan programını sinemaseverler ile buluşturuyor. Sinema; sesinizi duyurmanıza, zihniyetleri/alışkanlıkları değiştirmeye çalışmaya ve toplumun belirli...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol