Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali Uçan Süpürge, “Sevgi neydi?” temalı 19’uncu açılışını Cuma akşamı Ankara Devlet Opera ve Bale binasında gerçekleştirdi. Festivalin açılış gecesinde hüzün ve umut bir aradaydı.

Şenay Gürler ve Yetkin Dinçerler’in sunduğu açılışta tema ödülü Diyarbakır patlamasında iki bacağını kaybeden genç yönetmen Lisan Çalan‘a takdim edildi. Ancak Çalan’ın protez tedavisi Almanya’da sürdüğü için açılış gecesinde bulunamadı. Lisa  hazırladığı bir videoyla izleyenleri duygulandırdı, aramızdaydı, sesini duymak hepimize güç kattı.

Uçan Süpürge Onur Ödülü sinemacı Selda Alkor’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülü belgeselci Bingöl Elmas, görüntü yönetmeni Meryem Yavuz ve seslendirme sanatçısı Tülay Bursa’ya verildi. Geceye damgasını vuransa Tülay Bursa’ya ödülünü veren Nur Sürer oldu. 

6 Mayıs 1972’de katledilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’a selam yollayan Nur Sürer, “Asla unutmayacağız” dedi.

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali kapsamında gösterilecek yapımları Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe Institute’de ücretsiz, Kızılırmak Sinemasında ise 5 TL’ye izleyebilirsiniz. Programlara ise aşağıdan bakabilirsiniz.

ucan supurge ucan supurge 2 ucan supurge 3