Kopardığımız bağlarımızı bambaşka bir açıdan sporla özeyip bizlere sunan bir film Bağlar. 19. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali‘nin açılış filmi olarak izleme fırsatı bulduğumuz filmin yönetmen koltuğunu Berke Baş ile Melis Birder paylaşıyor.

Bağlarımızın “zorla kopartıldığı” bu süreçteki ruh halimizin topluma, kameraya, bizlere yansıması niteliğinde bir film olan Bağlar; yıllardır yaşadığımız kaosun orta yerinde, bir kentin tam ortasında bir ilçe olan Bağlar’da Diyarbakırlı bir basketbol antrenörünün, bölgenin en iyi basketbol takımını kurmasını konu alıyor. Belgesel filmin internet sitesindeki tanıtımında Savaşa rağmen umudun var olabildiği o kısa anlar hakkında bir hikâye” şeklinde özetlenen bu etkileyici yapımda büyük emek var. 180 saatten fazla çekimden hazırlanan belgeseli Uçan Süpürge’den sonra, Ege belgesel Günleri’nde ve Diyarbakır’da düzenlenecek Film Amed’de izleyebileceğiniz gibi 28 Mayıs 2 Haziran tarihleri arasında Documentarist İstanbul Belgesel Günleri’nde de izleyebilirsiniz.

baglar belgesel

Basketbol takımının 2. lige çıkmak için mücadele ettiği günlerde yaşanan Roboski Katliamı ile bozulan morallerin arkasından azimle çalışmaya devam ediyor bölgenin en iyi basketbol takımı. Gökhan Hoca’nın müthiş çabası ise bir gazetecinin sansasyonel başlığı nedeniyle yarıda kalıyor. 

Belgeselde ele alınan ögeler gerçekten çok sarsıcı. Hayatımızın gerçekleri, bölge halkının yaşantısı, çocukların sloganları… Açlık grevleri ve katliamlar arasında sürdürülmeye çalışılan hayatlar ve sporun bu kaostaki çırpınışı. Devletin bölgedeki konumu, yaşananlar gözlerimizin önünde, çok acı.

baglar belgesel 2

Doğu ile Batı arasındaki koparılmış bağlarımızın güçlenmesini dileyen belgesel yapımcılarına ve Festival ekibine bu belgeseli izleme şansını bizlere sundukları için teşekkür ederiz. Kopuşlarımıza bir merhem her yapım, anlayan her insan yeni bir umut kaosu sonlandırmaya

Bir “Doğu takımının” hem hayatta hem de ligde varolma mücadelesine şahit olmak isterseniz Bağlar’ın Uçan Süpürge kapsamında bir dahaki ve son gösterimi 7 Mayıs günü saat 16.00’da Kızılırmak Sineması’nda izleyebilirsiniz.