Ana SayfaKültür & SanatSinemaUçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali'nde FIPRESCI Gelecek Günler'in oldu

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde FIPRESCI Gelecek Günler’in oldu

-

19. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde FIPRESCI Ödülü, Mia Hansen-Love’a ait “Gelecek Günler” (L’Avenir) filmine verildi.

1946 yılından bu yana festivallerde ödül veren Uluslararası Sinema Yazarları Birliği (FIPRESCI), dünyada kadın filmleri festivalleri arasında yalnızca Uçan Süpürge’ye jüri gönderiyor ve her yıl bir filme ödül veriyor. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali altıncı yılından beri FIPRESCI Jürisi’ni ağırlıyor.

Jüride bu yıl üç sinema yazarı görev aldı: Gürcistan’dan Salome Kikaleishvili, Macaristan’dan Janka Barkóczi ve Türkiye’den Seray Genç. Jüri, festival programının Her Biri Ayrı Renk bölümünde gösterilen filmleri izledi ve içlerinden birini seçti. Sinema çevrelerinde prestij ödülü sayılan FIPRESCI Ödülü, Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde bu yıl “Gelecek Günler” (L’Avenir) filmine verildi.

2015 yılı Fransa-Almanya ortak yapımı olan, Mia Hansen-Love’un yönettiği filmin başrolünde Isabelle Huppert var. Film, Paris’te bir lisede felsefe öğretmeni olan öğretmen Natalie’nin yaşlı annesi, çok sevdiği işi ve ailesi arasında üçe bölünmüş hayatını anlatıyor.

Mia Hansen-Love 1981’de doğdu. 17 yaşında oyunculuğa başladı. Paris’teki Dramatik Sanatlar Konservatuarı’nda öğrenim gördü ve “Cathiers du Cinema” dergisinde yazılar yazdı. Sonrasında kısa filmler çekmeye başladı. İlk kurmaca filmi Tout est Pardonné ile ödül aldı.

19. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde “Genç Cadı Ödülü”, Nefesim Kesilene Kadar filminin oyuncusu Ece Yüksele verildi.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin 2009 yılında başlattığı Genç Cadı Ödülü, sinemamızda genç kadın oyuncuları desteklemek, onların düşünsel ve fiziksel emeklerini görünür kılmak ve Türkiye sinemasında çok yönlü kadın rolleri yazılmasını teşvik etmek için veriliyor. Bu ödülü bugüne kadar sırasıyla Elit İşcan, Damla Sönmez, Esme Madra, Ezgi Mola, Neslihan Atagül, Ayris Alptekin ve Begüm Akkaya almıştı.

SON YAZILAR

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor!

Bu yıl 18'incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak. Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı...

Salt Beyoğlu: Bu son şansımız mı?

İklim değişikliğinin ekosistem ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan Bu son şansımız mı? gösterim programının 2022 seçkisi, Yunanistan’dan Peru’ya, Kanada’dan Avustralya’ya uzanan beş belgesel filmi bir...

Institut français Ankara sinema ve sergi salonunda yeşil filmler gösterimde olacak

Institut français Turquie, 8 Aralık Dünya İklim Günü vesilesiyle “sinema ve çevre” temalı 3 filmden oluşan programını sinemaseverler ile buluşturuyor. Sinema; sesinizi duyurmanıza, zihniyetleri/alışkanlıkları değiştirmeye çalışmaya ve toplumun belirli...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol