Okuma süresi: < 1 dakika

Ürdün’de “namus” bahanesiyle işlenen kadın cinayetlerinde ceza indiriminin kaldırılmasına yönelik yasa değişikliği parlamentonun alt kanadında kabul edildi.

Ürdün’de kadın cinayetlerinde ceza indirimleri kalkıyor.

Kızkardeşlik Küreseldir Derneği’nin verilerine göre, Ürdün’de 2016’da namus bahanesiyle işlenen cinayetlerde yüzde 53 artış yaşandı ve 26 kadın öldürüldü.

Ürdün parlamentosunun alt kanadında, “namus” gerekçesiyle işlenen cinayetlerde ceza indirimini kaldıran yasa değişikliğini kabul edildi.

Ürdün ceza kanununa göre, eğer bir erkek bir kadın akrabasını “zina yaptığı” gerekçesiyle öldürürse, ceza indirimi uygulanıyor (340. Madde). Katilin “çok öfkeli bir şekilde” cinayeti işlemesi de ayrıca ceza indirimine neden oluyordu (98. Madde).

Hak örgütleri, kadın katillerinin üç ayla en fazla iki yıl arasında değişen cezaların ardından serbest kaldığını söyleyerek bu iki maddenin kaldırılmasını istiyordu.

Kadın cinayetlerinde ceza indirimlerini kaldıran yasa değişikliği parlamentoda onaylandı ancak yürürlüğe girmesi için parlamentonun üst kanadında da kabul edilmesi gerekiyor.

Tecavüzcüyle evlilik yasası da kaldırılacak

Tecavüzcülerin, tecavüz ettikleri kadınla evlendiğinde ceza almamasını sağlayan yasa değişikliği için Ürdün’de Bakanlar Kurulu Nisan ayında harekete geçmişti.

Bu yasanın da bu hafta parlamentoda oylanması bekleniyor.

Alıntı: Bianet