Okuma süresi: 3 dakika

5,200 yıllık Antik Mısırlı’nın kolunu kaplayan hayvan resimleri, yeni kızılötesi muayenesinden sonra keşfedildi.

Bilim insanları dünyanın bilinen en eski dövmesini keşfettiler. Dövme İngiliz Müzesi’nde geçtiğimiz 100 yıldır kamuya açık sergilenen çok eski bir Mısırlı mumyanın üzerinde saklıydı.

Daha önce bütün o akademisyenler ve müze ziyaretçileri mumyanın sağ kolunda solgun, koyu renkli lekeler görebiliyordu. Ancak son zamanlarda yapılan kızılötesi muayenesi lekelerin aslında iki hayvanı tasvir eden bir dövme olduğunu ortaya çıkardı – dev bir vahşi boğa ve vahşi bir Kuzey Afrika keçisi benzeri yaratık.

Antik Mısırlı’nın dövmelerini bir güç ve maço cinsel güç simgesini yansıtmasına yardımcı olmak için yaptırmış olması muhtemel. Antik çağlarda genellikle iki hayvan türü de sıklıkla erkek gücü, cinsel güç, üretkenlik ve yaratımı çağrıştırırdı.

İki hayvan, Antik Mısırılı’nın koluna 5,200 yıl gibi bir süre önce dövüldü. Bir Alp buzulunda korunmuş bulunan ve neredeyse aynı olan bir Bakır Çağı’na ait Avrupalı’nın yanı sıra antik Mısırlı keşfedilen en eski dövmeli birey.

Ancak Alp mumyasının – genellikle Buz Adam olarak adlandırılıyor – üzerinde sadece görünüşte soyut nokta grupları olan bir dövme var. Mısırlı olan ise bilinen en eski figüratif sanat örneği olan dövmeleri taşıyor.

Muayene, dövmelerin karbon bazlı bir pigment ile yapıldığını öne sürüyor, muhtemelen kurum ile.

Mumyadaki iki dövmeden daha büyük olanında tasvir edilen boğa, şu anda Avrupa bizonu olarak bilinen, nesli tükenmiş bir dev ve vahşi boğayı temsil ediyor. Antik dünyanın bölgeleri boyunca bu boğalardan korkulurdu, onlara hayranlık duyulurdu ve sıklıkla tapılırdı.

Muhtemelen eski çağların birçok büyük boğa efsanelerinin kaynağıydılar – Giritli Minotor, Cennet’in Mezapotamyalı Boğası ve Anadolulu boğa biçimli fırtına tanrısı. Antik Mısır dininde üç adet boğa tanrı vardır, hepsi ya bereketi ya da savaşı simgeler.

Öteki hayvan, Berberi koyunu olarak bilinen ve İngiliz Müzesi’ndeki eski Mısırlı’da dövme şeklinde tasvir edilen keçi gibi bir yaratık, aynı şekilde erkek gücü ile ilişkili olabilir.

Antik dünyanın çoğu boyunca keçi gibi yaratıklar sıklıkla erkek cinselliğiyle ilişkiliydi. Yunanistan’da, mitolojide kırın tanrısı erotik Pan kadar sıklıkla rol alırlardı. Eski Mısır’da koç bazen üremeyle bağı olan ilk çağlara ait bir güç olarak algılanırdı. Aslında bereket ve yaratım ile bağlantılı olan üç tane Mısırlı koyun tanrısı vardı.

Boğa ve Berberi koyun dövmeli Mısırlı, hiyeroglifsel yazı tam geliştirilmeden önceki bir zamanda yaşadı. Bu yüzden zamanının inançlarına ait yazılı kayıt yok. Ancak daha sonraki Mısırlı ve başka inanç sistemleriyle mitolojiler iyi belgelendi. Bunların kökleri neredeyse kesin sıklıkla onun çağına ya da daha önceye dayanıyor.

İngiliz Müzesi bilim insanları, ayrıca aynı dönemden ikinci bir dövmeli Mısırlı bireyi keşfettiler. Bir kadın olan bu ikinci mumya daha soyut tasarımlara sahip. Sağ omuzunda s şeklinde küçük bir iz serisi ve üst ucu hafif kıvrık bir çizgiye sahipti. Kolundaki motif bir personeli – otorite sembolünü simgeliyor olabilir. Kendisi, cildinde dövme tasarımı olan şimdiye kadar keşfedilmiş en eski kadın.

Erkek de kadın da ekstra kuru hava koşulları nedeniyle doğal bir şekilde mumyalanmıştı.

Mısır’daki, Kanada’daki ve İtalya’daki müzelerde en az on dört doğal antik Mısır mumyası var. Muhtemelen onlardan bazıları başka eski dövme keşfetme umuduyla kızılötesi görüntüleme ekipmanlarıyla incelenecek. Son günlerdeki İngiliz Müzesi keşiflerine kadar bilinen en eski Mısırlı dövme milattan önce 2000 yılı civarlarına dayanıyordu – İngiliz Müzesi tarafından yeni açıklanandan 1,200 yıl kadar sonraya.

Modern zamanlarda olduğu gibi antik dünyada dövmeler gerçekten bir fenomendi. İngiliz Müzesi keşiflerinin ve Alpli Buz Adam’ın noktalı dövmesinin günümüze kadar ulaşan en eski dövmeler olmasına rağmen, dövmenin icadı dünyanın birçok yerinde çok çok önce olmuş olabilir.

Dövme sanatının 12,000 yıl önce Japonya’da uygulandığına dair bazı çömlek heykelciklerden işaretler var. Dövmecilik kesin olarak Çin’de 4,000 yıl önceden daha fazla süredir biliniyor – Güney Amerika’da 1,500 yıl önce. Ayrıca Taş Çağı Avrupa heykelciklerinde dövmeyi temsil ettiği düşünülen izler var.

İngiliz Müzesi’nin yeni keşfedilmiş antik Mısırlı örnekleri, böylelikle dünya çapındaki sanat geleneğine büyüleyici bir ek.

Mumyalar, aslen yüz yıldan daha önce Güney Mısır’da Gebelein’deki antik hanedanlık öncesi Mısır mezarlığında bulundu.

Yeni keşfedilen dövmeler geçtiğimiz günlerde Arkeolojik Bilim Dergisi’nde yayınlandı. Daniel Antoine, araştırma makalesinin baş yazarlarından ve İngiliz Müzesi’nin fiziksel antropoloji küratörlerinden biri, şöyle söyledi: “En yeni bilimsel yöntemlerin kullanımı, CT taraması da dahil, karbon ölçümüyle tarih saptama ve kızılötesi görüntüleme Gebelein mumyalarını anlayışımızı değiştirdi.

Sadece şimdi, dikkate değecek şekilde saklanmış bu bireylerin yaşamlarına yeni bir anlayış getirebiliyoruz. İnanılmaz bir biçimde, beş bin yıldan daha fazla olan yaşlarında Afrika’daki dövmeciliğin bir milenyumluk kanıtını geri itiyorlar.”

Kaynak: Independent