Okuma süresi: 2 dakika

‘Performance Corridor’ Türkiye’de ve dünyada görünür olmak adına LGBTİ+ sanatçıların önünü açmak ve daha fazla istihdam alanı yaratmak istiyor. Gaia Dergi olarak buna destek vermek adına haberimizi hazırladık. Performans Koridorundan ‘Tolga’ bizlerle.

Merhaba benim adım Tolga. Şu an performance corridor adına karşınızda bulunuyorum. Performance Corridor’dan kısaca bahsederek açılış yapmış olayım. Uluslararası bir sanat kolektifiyiz. Sanatın ulaşabildiği tüm dallardan insanların bulunduğu bir topluluğuz. Queer sanat üzerine araştırmalar yapıyor ve araştırma sonunda ortaya çıkan projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Hali hazırda prova aşamasında olan, bir çok insanın hikayesinden derleyerek yazmış olduğumuz “Vals” adında bir tiyatro oyunu üzerinde çalışıyoruz.

Oyunumuz Türkiye’de yaşayan bir transeksüel kadının hikayesini anlatıyor. Tecavüze ve şiddete maruz kalan kadınların öykülerini birleştirdiğimiz ve anlatmaya, sesleri olmaya çalıştığımız bir proje. Amacımız sanatı bir araç olarak kullanıp farkındalık yaratmak. Dünyada ki ve Türkiye’deki transeksüel bireylerin mücadelesine destek olmanın yanında queer sanatın Türkiye’de mümkün olabileceğini göstermeyi hedefliyoruz. Belli bir aşamaya kadar projenin masraflarını kendi cebimizden kolektif olarak karşıladık, fakat işin bütçe boyutu bizi biraz aştı.

Projemiz için bulunduğumuz her yerde sponsor/destekçi aradık ancak, Tiyatro oyunumuzun konusu itibarıyla beklemediğimiz kadar ters tepkilerle yaklaştı görüştüğümüz insanlar. Bir çok mekana ve kuruma gittik. Projemizi anlattıktan sonra genel tavır olarak nefret başlığı altında Transfobi ile karşılaştık. Bu süreçte kovulduğumuz mekanlar dahi oldu. Gördüğümüz manzara aksi olarak daha da kamçıladı ve pozitif anlamda motive etti bizi. Ayrımcılığın ve nefretin olduğu her yerde sesimizi en gür şekilde çıkarmak için kendimize söz verdik. Oyun gelirlerinin ve toplanan bağışın bir kısmını İstanbul da bulunan Trans Misafirhanesine ve pompalı tüfekle katledilen Trans kadın Dilek İnce’nin anısına düzenlenen Dilek İnce giysi bankası kampanyasına bağışlamaya karar verdik.

Bu projenin hayata geçmesi için her ne olursa olsun elimizden geleni yapacağız. Bu noktada siz değerli bağışçılardan desteğinizi ve yardımınızı bekliyoruz. Her şeyi özgürce konuşabilmek, anlatabilmek ve iyi haberler dileğiyle hoşçakalın. Unutmayın , bağışlarınız sanata katkının yanında hayatta kurtaracak.

Tüm bunların ardından Performance Corridor olarak daha fazla insana ulaşmamız için bütçeye ihtiyacımız var. Yurt içi ve yurt dışında çalışmalarımız artık bir desteğe, fona ihtiyaç duyuyor. Projelerimiz için sponsor görüşmesi yaptığımız yerel kurumlardan herhangi bir destek alamadık. Sebebi ise “Vals” adlı tiyatro oyunumuzda işlediğimiz temalardı. Görüşme yaptığımız kurumlarda nefret başlığı altında transfobi ile karşılaştık. Bu durum bizi her ne kadar üzse de pozitif anlamda motive etti ve yaptığımız şeyin ne kadar doğru olduğunu, toplumsal olarak projelerimizin toplumumuzun ihtiyacı olduğunu bir kez daha anladık. Bize destek olup fon sağlamak ister misiniz?

İletişim:
Telefon: +9 0534 526 3282
E-mail: [email protected]
İnstagram: performancecorridor
Facebook: performancecorridor