Okuma süresi: 3 dakika

Yürüyüşte daha fazlasını yapabileceğini hisseden ama yapmayan yürüyüş meraklılarından biri misiniz? Potansiyelinizin tamamını kullanmadığınızı, daha uzun ve daha hızlı yürüyebileceğinizi mi hissediyorsunuz? Pekala eğer yapabilirseniz, yapmalısınız!

Yılın bu dönemi yürüyüş seviyenizi yükseltmek için mükemmel bir zaman. Hava mükemmel, bahar manzaraları harika ve uzun kış sonrası yoğun bir egzersiz yapmak için her zamankinden daha motivesiniz. İhtiyacınız olan tek şey irade ve daha fazlasını başarmak için cesaret.

Uzun yıllar boyunca evime yakın bir parkurda yürüyüş yapıyordum. Yürüyüş için uygundu, güzel yollar ve manzaralar vardı. Ancak aynı yerde bir kaç kez yürüdükten sonra sıkıldım. Mesafe kısaydı ve kısa sürede bedenim buna alışmıştı ve çok az yoruluyordum.

Bir gün kendimi zorlamaya ve aynı parkurun daha ilerisine yürümeyi denemeye karar verdim. Birkaç saat yürüdüm ve bir yerden sonra başlangıç noktamdan 7 kilometre uzakta olduğumu gösteren bir tabela gördüm. Aynı yolu geri dönmeye karar verdim.

Geri döndüğümde vücudum çok iyiydi ve harika hissediyordum. 14 kilometre yürümüştüm. İnanılmaz! Bu noktadan itibaren kendime daha fazla kilometrede, daha sert parkurlarda ve farklı arazilerde meydan okudum. Parkur yürümek, mesafenizi ve dayanıklılığınızı artırmak isterseniz işte nasıl başlayacağınıza dair birkaç ipucu:

Rota planlamak

Gitmeden önce biraz araştırma yapın ve sizin için en uygun parkuru seçin. Pek fazla bilinmeyen yerlerde yürümek her zaman güzel fikirdir. Ancak yolun işaretlendiğinden veya yürüyeceğiniz alanın tamamını gösteren bir haritanız olduğundan emin olun. 8 veya 10 kilometreden daha uzun ve aşabileceğiniz kayalıkların bulunduğu rotaları araştırın. Amacınız daha zorlu arazilerde daha fazla mesafe gidebilmek olsun. Bu sizin daha güçlü bir uzun yürüyüşçü olmanıza yardım edecektir. Yürüyüşe sabahın erken saatlerinde başladığınızdan emin olun. Böylece keşfetmek ve ortadan kaybolmak için daha fazla vaktiniz olacaktır.

Yürüyüş hızını ayarlamak

Yürüyüşünüzü uzatmak istiyorsanız iyi bir tempoyu nasıl sürdüreceğinizi bilmelisiniz. Kaslarınızı besleyecek yeterli oksijeni almak için derin nefes almak çok önemlidir. Yorulduğunuzda ve nefesiniz tükendiğinde harcadığınız çabayı azaltmak zorunda kalabilirsiniz. Yavaşlamanız gerekip gerekmediğini kontrol etmek için basit bir numara var.

Sesli bir şekilde şu 7 sözcüğü söylemeyi deneyin: ”Sorunsuz-bir-şekilde-tek-nefeste-yedi-kelime.” Eğer söyleyemiyorsanız,  zorlandığınız anlamına gelmekte ve yavaşlamanız gerekmektedir. Belirli bir ritmi olan basit bir şarkıyı mırıldanmanın bana yardımcı olduğunu öğrendim. Tempomu bu ritme göre ayarlıyorum.

Patika koşusu yapmak

Dayanıklılığınızı arttırmak istiyorsanız, patika koşusu bunun için mükemmel bir yoldur. Sadece doğru ayakkabıları giydiğinizden emin olun ve yük olmaması için az miktarda malzeme taşıyın. Eğer koşmada yeniyseniz, 30 dakikalık bir yürüyüş ısınmanıza yardımcı olacaktır.  Sadece arazinin düzleştiği noktalarda koşun; dik, engebeli  veya kaygan hale geldiğinde yürüyün. Durmaksızın koşmaya çalışmayın. Bazı noktalarda durun, haritanızı kontrol edin ve doğru yolda olduğunuzdan emin olun.

Ağrının üstesinden gelmek

Diğer her sporda olduğu gibi bunda da hafif ağrı hissettiğimiz ve daha fazlasını başarmak için kendimizi zorladığımız anlar vardır. Bu durum normaldir ve vücudunuzu çalıştırdığınız anlamına gelmektedir. Bir yaralanma söz konusu olmadığı sürece dayanın, bu durum geçicidir. Eğer idare edemiyorsanız yavaşlayın veya kısa bir mola verin. Fakat durmaktan kaçının.

Eğer ağrı acıya dönüşürse hemen durmanız gerekmektedir. Bu durumda, esneme hareketleri veya yavaş bir yürüyüş yapabilirsiniz. Eğer kendinizi aştıysanız; ayaklarınızda, dizlerinizde ve eklemlerinizde keskin bir ağrı hissetmeniz olasıdır çünkü vücudunuzu çok yordunuz. Tekrardan başlamak için yavaş hareketlerde bulunun.

Yukarıdakilerden de anlaşılacağı üzere, daha fazla efor sarf ederek daha uzun yollar yürümek düşündüğünüz kadar zor değil. Motivasyon ve iradeniz varsa daha fazlasını başarmak daha kolay. Bu yüzden bir daha ki yürüyüşünüzde kendinizi zorlayın ve biraz daha terleyin. Sonunda harika hissedecek, daha korkusuz olacak ve yeni parkurlarla mücadele edebileceksiniz.

Kaynak: Outdoor Revival