Okuma süresi: < 1 dakika

1968 Mayıs’ındaki öğrenci hareketlerini takiben Paris’te kurulmuş olan Vincennes Deneysel Üniversite Merkezi’ni anlatan Vincennes, l’université perdue– Kayıp Üniversite Vincennes’in gösterimleri, İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin iş birliğiyle SALT Ulus ve SALT Galata’da gerçekleştirilecek.

24 Kasım, 19.30’da SALT Galata’da ve 25 Kasım, 19.00’da SALT Ulus’ta izlenebilecek belgeselin yönetmenliğini Virginie Linhart üstleniyor. 95 dakikalık Fransızca belgeselin Türkçe altyazısı mevcut.

Virginie Linhart’ın, 2008 tarihli Le jour où mon père s’est tu- Babamın Sustuğu Gün (2008) kitap çalışmasının ardından çektiği bu belgesel, sıra dışı bir eğitim kurumu olan Centre Universitaire Expérimental de Vincennes’ı (Vincennes Deneysel Üniversite Merkezi) anlatır. Mayıs 1968’deki öğrenci hareketlerinin somut bir sonucu olarak, 1969’da Paris’te faaliyete geçen merkez, daha önce örneği görülmemiş bir sistemde eğitim vermiştir.

Michel Foucault başkanlığındaki felsefe bölümünün eğitim kadrosunda, aralarında Gilles Deleuze, Jacques Lacan, Noam Chomsky ve François Châtelet ile yönetmenin babası Robert Linhart’ın da bulunduğu önemli isimler yer alır. Hiyerarşi ve formalitelerin reddedildiği merkez, yaş ve eğitim durumu gözetmeksizin herkesin katılımına açıktır. 1980’de Saint-Denis’ye taşınmasını takiben kapatılan Vincennes Deneysel Üniversite Merkezi, Paris 8 Üniversitesi’nin temelini oluşturur.

Linhart, arşiv materyalleri, eski öğrenci ve eğitmenlerle söyleşiler ile çocukluk anılarından hareketle hazırladığı belgeseliyle bu özgürlükçü kurumun deneysel yapısı ile unutulan tarihine ışık tutar.

Bu gösterimler, İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin iş birliğiyle gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir.

Başlık görseli: Vincennes, l’université perdue [Kayıp Üniversite Vincennes] (2016) belgeselinden bir kare ©AGAT Films & Cie