Okuma süresi: 2 dakika

İki yıl önce bahçedeki vişnelerden reçel, komposto yapılsa da bitiremediğimiz vişnelerle değişik ne yapsam diye düşünürken aklıma likör yapma fikri geldi. Bir hevesle aşçı olan kuzenimi arayıp ben nasıl vişne likörü yapacağım diye sorduğumda sağ olsun bildiklerini paylaştı. Buradan da teşekkürler sevgili Mustafa Mercan. Sonrasında kendimce bahçedeki şeftali, incir, kayısı, karadut, böğürtlen hatta naneyle de denemeler yaptımsa da hiçbiri vişne likörüm kadar lezzetli olmadı. O yüzden bu tarifte iddialıyım.

Vişne likörü için malzemelerimiz:

  • 1 kg vişne
  • ½ kg şeker
  • 3 adet çubuk tarçın (küçük parçalara ayrılacak)
  • 10 adet karanfil
  • Saf alkol (etil) (bazıları vodka vb. de kullanıyor)
  • 2-2,5 litrelik cam kavanoz

İlk aşama:

Vişneleri yıkadıktan sonra sap ve çekirdekleriyle kavanoza dizmeye başlıyoruz. Sırasıyla bir kat vişne üzerine şeker, kabuk tarçın parçaları ve karanfili kavanoz doluncaya dek yerleştiriyoruz. Annemin hiç hoşlanmadığım lafını söylemek zorundayım malzemelerin oranını tatlılık ve aroma tercihinize göre göz kararıyla değiştirebilirsiniz. Önemli olan vişnelerin geçtiği aşamalar.

Şimdi tek yapmanız gereken kavanozu gün boyu güneş alan bir yere yatırarak koyup haftada birkaç kez çalkalamak. Böylece malzemeler birbirine karışmış oluyor. 2 ay boyunca kavanoz kapağını hiçbir şekilde açmadan (hava aldığında bozuluyor) gün ışığında bekletmeye ve çalkalamaya devam ediyoruz.

İkinci aşama:

Yaklaşık 2 ay sonra vişneler biraz şişmiş renkleri koyulaşmış olacak. Sıra vişneleri sıkıp süzmekte… Süzdüğümüz suyun önce tadına bakıyoruz. Şekerli mi tarçın karanfil tadı yeterli mi? Vişne suyu yoğun bir kıvamda olduğundan yoğunluğunu biraz açmak ve eğer gerekiyorsa lezzet ayarı yapmak için vişnelerin posasını alıp üzerine ½ litre su ve ½ çay bardağı şeker ekleyerek kısık ateşte kaynatıyoruz. Eğer şekeri ya da aroması azsa kendinize göre eklemeler yapabilirsiniz. Posanın suyu soğuduktan sonra onu da süzüp vişne suyuna ilave edip çalkalıyoruz.

Son olarak ¼ çay bardağı saf alkol ekleyip kapağını kapatıp bu kez serin ve karanlık bir yerde en az 1 ay bekletiyoruz.

Likörümüz sonbahar aylarında içilmeye hazır hale gelmiş olacak. Sade Türk kahvesiyle harika gidiyor.

Şimdiden afiyet olsun…