Okuma süresi: 2 dakika

Sembol haline gelen bir festival olan Woodstock, tarihteki en büyük müzik etkinliklerinden biridir. Festival, 15-18 Ağustos 1969’da Bethel’de (New York) düzenlendi ve 400 binden fazla kişi katıldı. Barış ve sevgi mesajını yaymak isteyen festivalde Janice Joplin, Jimmy Hendrix, Eric Clapton, Carlos Santana, The Who, Creedence Clearwater Revival gibi daha birçok önde gelen isim yer aldı.

Festivalin planlanan süresi üç gündü ancak bir gün daha uzatıldı. Etkinliğin organizatörleri Michael Lang, John Roberts, Joel Rosenman ve Artie Kornfeld uygun bir yer bulamadıklarında festivali Max Yasgur‘un sahibi olduğu bir mandıra alanında yapmaya karar verdiler.

Hippi toplanması ise büyük bir başarıydı ve aynı adı taşıyan birkaç etkinlik düzenlenmiş olsa da, hiçbiri orjinal Woodstock’ın ününe erişemedi. Birçok kişinin bilmediği şey ise bu ünlü festivalden birkaç yıl sonra düzenlenen ancak Woodstock’dan daha büyük olmasına rağmen şuan unutulan başka bir festival daha vardı.

Unutulan bu festivalin adı Watkins Glen’de düzenlenen The Summer Jam‘di. Festival, 28 Temmuz 1973’te New York’ta bulunan Watkins Glen Grand Prix Raceway’de gerçekleşti.

Rock etkinliği yaklaşık 600 bin dinleyici çekmiş ve o tarihteki en çok dinleyiciye sahip festival olarak Guinness Rekorlar Kitabı‘na girmiştir. Genellikle “Unutulan Woodstock” olarak adlandırılan bu etkinlikte sadece 3 grup vardı: Grateful Dead, The Band ve Allman Brothers Band. Konser, deneyimli tanıtımcılar olan Shelly Finkel ve Jim Koplik tarafından organize edildi ve 1 gün sürmesi planlandı. Bununla birlikte binlerce müzik sever, etkinlikten bir gün önce yani 27 Temmuz’da konser alanına geldi. Etkinliğe önceden gelenler müzisyenlerin soundchecklerinin keyfini çıkarabildi. Grateful Dead iki saatlik bir konser verdi ve diğer gruplar da şarkılarının çoğunu çaldı, ki bu da kendi çapında bir etkinliğe dönüştü.

28 Temmuz sabahı geldiğinde giderek daha fazla rock sever geldi ve organizatörlerin hedefine ulaşıldı: Woodstock’tan daha büyük bir kitleye konser vermek. Festival günü boyunca şiddetli bir fırtına oldu ve yağmur bir süreliğine festivali kesintiye uğrattı ancak müzik yağmurdan sonra da devam etti ve festivali başarı öyküsü haline getirdi. İlk performansı Grateful Dead sergiledi, onu The Band takip etti ve en son Allman Brothers Band sahneye çıktı. Festival bir buçuk saatlik kısa bir performansla sona erdi.

Watkins Glen’de düzenlenen The Summer Jam bugün tamamen unutulmuş durumda. Shelly Finkel ve Jim Koplik, 10 dolarlık biletleri 150 bin kişiyle sınırlamıştı ancak birçok dinleyici biletsiz geldi ve festivali bir gösteriye çevirdi. Basının belirttiğine göre etkinlikten sonra 50 kişi gözaltına alındı, 4 kişi yollarda öldü ve bir bebek doğdu.

Vintage News’de yayımlanan The forgotten festival that was bigger than Woodstock başlıklı bu yazı Emine Dağ tarafından Gaia Dergi için çevrilmiştir.