Ana SayfaGüncelAlıntıEril sistemi ve tetikçilerini Şûjin’lemeye devam edeceğiz

Eril sistemi ve tetikçilerini Şûjin’lemeye devam edeceğiz

-

Erkek saldırganlığını teşhir ettiği için hedef haline getirilen Gazete Şûjin’e destek için Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’nun çağrısıyla basın açıklaması yapan gazeteci kadınlar; “Yönlendirilmiş erkek şiddetine karşı dilimizi bir çuvaldız gibi kuşanarak haberlerimizi yapmaya devam edeceğimiz” dedi.

Kadın ve yaşam odaklı habercilikte önemli bir adım olan internet gazetemizin yaptığı yayıncılık bir çok kesim tarafından hedef haline getiriliyor. Özellikle son dönemlerde ortaya çıkardığımız, cinsel istismar, erkek şiddeti ve toplumun yozlaştırılmaya çalışılmasına ilişkin teşhir edici haberlerin ardından eril sistemin yönlendirmesiyle telefon ve sosyal medya üzerinden taciz ve tehditlere maruz kalıyoruz.

Gazete Şûjin’e yönelik yönlendirilmiş eril saldırılara karşı Mezopotomya Kadın Gazeteciler Platformu’nun çağrısıyla gazeteci kadınlar İHD Diyarbakır Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Çok sayıda gazeteci kadının katıldığı toplantıda konuşan Ayşe Güney, “Eril medyaya çuvaldız niyetine” şiarıyla yola çıkan Gazete Şûjin’in kadın odaklı habercilikte önemli bir adım olduğunu söyledi.

“Eril öfke”

Ayşe sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz yıl “medyanın diline çuvaldız niyetine” sloganıyla yayın hayatına başlayan Gazete Şûjin, çok kısa sürede birçok başarıya imza atmış; erkek medyanın gerekçelendirdiği, yok saydığı, mağduru haksız, faili haklı duruma getirdiği pek çok haberi ters yüz ederek, kadın odaklı gazeteciliğin öncüsü haline gelmiştir. Devletinden medyasına kadınlara çizilen ‘makbul kadınlık’ sınırlarını tanımayan Şûjin, bu ‘makbul kadınlık’ sınırları içerisinde cinsel saldırıya, tacize, istismara maruz bırakılan pek çok kadının sesi olmuştur. Bu ses, erkek egemen zihniyeti rahatsız etmiş olacak ki, Şûjin ekibi son günlerde örgütlendirilmiş bir erkek öfkesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Biz kadınlar ve kadın gazeteciler bu ‘öfkeyi’ çok yakından tanıyoruz. Pozantı’da çocukları istismar eden, Suriyeli Emani ve bebeklerini katleden, zindanlarda kadın tutsakları işkence tezgâhlarından geçiren, Rakka’da kadınları köle pazarlarında satan bu eril öfkedir.

“Aklı erkek devletten alıyorlar”

Olmayanı olmuş gibi yansıtmayı, yalan ve manipüle haberler yapmayı asla kalemlerimizin ahlakına uygun görmedik. Yaptığımız tüm haberler tarafımızca ispatlanarak yayına girmektedir. Nitekim son iki seferdir ortaya çıkardığımız cinsel istismar vakaları da aynı şekilde ispatlıdır. Bir süredir Gazete Şûjin çalışanı kadınlara çeşitli yollardan faillerin yakınları tarafından istismar haberlerinin geri çekilmesi noktasında tehdit ve tacizlere maruz bırakılıyor. Faillerin işlediği suçun gerçekliğini bizzat dile getiren bu kişiler, kadın gazetecileri susturmaya çalışarak yakınlarının işlediği suça ortak olmaktadırlar. Gazete Şûjin çalışanlarının can güvenliğinden endişe duyuyoruz. Şûjin’e karşı yönlendirilmiş bir eril şiddet söz konusudur. Herhangi bir arkadaşımızın başına gelecek en ufak şeyin sorumlusu gazetemize karşı örgütlendirilen bu kişilerdir. Bu kişiler gücünü erkek yargı ve erkek devlet aklından almaktadır.

“Taviz vermeyeceğiz”

Bizlerse gücümüzü Gurbetelli Ersöz, Virginia Woolf, Ayfer Serçe, Deniz Fırat gibi kadınlardan ve “Erkekler ne der diye düşünmeden yazıyoruz” diyerek kalemlerini birer öz savunma aracına dönüştüren kadınlardan alıyoruz. Kadın odaklı haberciliğin “Mağduru koru faili teşhir et” ilkesinden taviz vermeden, dilimizi bir çuvaldız gibi kuşanarak haberlerimizi yapmaya devam edeceğimizi bir kez daha duyuyoruz.”

Ayşe’nin ardından konuşan Gazete Şûjin editörü Mekiye Görenç ise AKP’nin kadın politikalarının 15 yıllık kadına yönelik saldırıların özeti olduğunu söyledi. Mekiye, “Biz yolumuza devam edeceğiz ve “Mağduru koru faili teşhir et” ilkesinden taviz vermeyeceğiz” diye konuştu.

Alıntı: Gazete Şûjin

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Düzce Üniversitesi’nde soruşturma mobbing uygulayana değil, şikayet edene açıldı

Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde akademik ve idari personele mobbing uygulayan dekan vekili Ayfer Gedikli, üniversite yönetimine çok sayıda delille şikayet edilmesine rağmen...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol