İspanya Malaga’da düzenlenen boğa güreşinde, ölmek üzere olan boğayı rahatlatmak isteyen bir hayvan aktivisti ringe atladı. 38 yaşındaki Virginia Ruiz, arena görevlileri ve seyirciler onu acımasızca yerde sürüklemeden önce, boğaya sarılma şansını buldu. Ruiz, Carole Raphaelle ile olay hakkında yaptığı konuşmada şunları söylüyor: “Neredeyse onun acı içinde ağladığını duyabiliyordum. Yerde uzanmış can çekişiyordu, ona ulaşmak için atladım. Gözlerimin içine baktı ve benim enerjimi hissetti. Bu dünyayı terk etmeden önce ona sevgiyi tattırmak istedim.”

Zorla boğanın yanından uzaklaştırıldığı sırada, kalabalık yuhalamaya ve “Çık dışarı!” diye bağırmaya başlamış: “Beni tekmelediler, üzerime tükürdüler. Evime geri dönmemi ve bir ‘fahişe’ olduğumu söylediler.”

Ruiz, o gün arenaya tek başına, bileti olmadan gitti. Tek amacı ringte olup biten vahşeti belgelemekti. Boğanın ağladığını duydu ve aniden aşağı atlayıp ona doğru yürümeye başladı: “Yürüyordum, koşmuyordum, kalabalık boğaya yaklaşana kadar benim bir aktivist olduğumu fark etmedi. Ona ulaştığımda hayattaydı, sonra ensesinden içeri soktukları küçük bir bıçakla onu öldürdüler.”

2008 yılından beri boğa güreşlerine karşı mücadele eden aktivist, arenada yaklaşık bin 500 insanın olduğunu söylüyor. Bu seyircilerin arasında maalesef çocuklar da yer alıyor.

“Amerika’nın burada olanları fark etmesini istiyoruz. Hemingway, bu barbarca gelenek hakkında yanılıyordu. Utanıyoruz. Bu bizi temsil eden bir şey olamaz. İspanya boğa güreşinden ibaret değil. Bizler iyi insanlarız ama Avrupa yerine üçüncü sınıf ülkesi olarak görülüyoruz.” –Ruiz

Ruiz, saldırganca uzaklaştırıldıktan sonra, yerel polis tarafından sorguya alındı. Ringe izinsiz girdiği içinse 6 bin euro kadar bir para cezası ödemek “zorunda.”

Avrupa Parlamentosu ise, her yıl 600 milyon euro “gelir” elde eden bu kanlı “sporu” desteklemeye devam ediyor.

Kaynak: The Dodo