Ana SayfaYaşamİnsan HaklarıYaşam için 1 Mayıs'ta Kolej Meydanı'nda buluşuyoruz

Yaşam için 1 Mayıs’ta Kolej Meydanı’nda buluşuyoruz

-

Gaia Dergi ve 3-5 Ağaç Fanzin; 1 Mayıs’ta yaşam için, ekolojik yıkımın sebebi talana, zulme ve ranta karşı ses çıkarmak için Ankara Kolej Meydanı’nda buluşacak.

1 Mayıs’a günler kala yayınladığı bildiride; ağacından deresine, işçisinden emekçisine sömürülen canlı hayatın, katledilen insanların, hayvanların ve doğanın sessiz çığlığını alanlara taşıyacağını belirten hak tabanlı ekoloji yayınları Gaia Dergi ve 3-5 Ağaç Fanzin, yaşamı savunan herkesi mücadeleye omuz vermeye çağırdı.

Ekolojist olmak ırk, din, renk ve cinsiyet gözetmeksizin insanı; tat, menü, gelenek gözetmeksizin hayvanı; rant, kâr ve makam düşünmeksizin doğayı savunmayı gerektirir. Yaşanmaz hale getirdikleri dünyamız ise bir ikinci alternatife sahip değil. Bu sebepledir ki, yaşamı savunmak demek tek başına ne hayvanı, ne ağacı ne de insanı savunmak demektir.

Hayvanları gönül rahatlığıyla yiyerek, kadını görmeden, insanı sevmeden ve ağaca hürmet etmeden herhangi bir devrim olmayacağını artık toplumsal olarak fark ettiğimizi umarak 1 Mayıs’a dair umutlar besliyoruz. 

Gücümüzü büyütmek, sesimizi yükseltmek ve hep birlikte öğrenmek için, satılmadık fide bırakmayanlara yaşamımızı vermemek için 1 Mayıs’ta alanlarda buluşuyoruz. Dövizini, pankartını, isyanını, öfkeni, umudunu yanına al, gel. Tanışalım, kaynaşalım, kararlaştıralım. Yaşam bizim, ellerimizde olana sahip çıkalım, gelin ekolojik yaşamı birlikte yapılandıralım!

1 mayis

“Kentsel dönüşüm ve soylulaştırma projeleriyle biz emekçileri şehrin dışına atıyor, diktiği gökdelenlerde karın tokluğuna, güvencesiz şekilde çalıştırdığı bizleri işçi cinayetlerinde katlediyor. Bitmek tükenmek bilmeyen büyüme hırsıyla, zenginliklerine zenginlik katmak için ağacından deresine, toprağından gecekondusuna tüm yaşama azgınca saldırıyor. 
Her yeni HES’le, siyanürlü madenlerle, kestiği ormanlarla yani doğayı biraz daha talan ederek ekosisteme geri dönüşü olmayan zararlar veriyor, dünyamızı yaşanmaz bir hale doğru sürüklüyor. 

Üzerinde yaşanacak bir dünya bırakmayacaklar!


Yağmanın sınırı yok onlar için, talanın, sömürünün ve katliamın sınırı yok. Karadeniz’in sahillerini, Samistal yaylasını dümdüz edip geçme hayalindeler. Cerattepe’ye siyanürlü madenler açma, 3. Köprü-3. Havalimanı ile Kuzey ormanlarını yok etme peşindeler. Sur, Cizre, Silopi…’de tarih silme projelerine girişmiş durumdalar. Kürt halkının onlarca yıllık direniş tarihini, kültürünü yok edip yeni bir TOKİ şehri yaratma hayalleri kuruyorlar.

Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de Anadolu’nun dört bir yanında gökdelenler, AVM’ler, iş merkezleriyle “sermaye merkezleri” yaratma peşindeler. 
Betondan şehirler istiyorlar. 

Çünkü onlar için ormanın kokusu, yağmurun güzelliği diye bir şey yok. Yeşilin içinde yalnız dolarlar var, büyüyen sermaye, yeni yatırımcılar, yeni pazarlar var. Hayalleri “büyük”. Daha çok kâr, daha çok rant, daha ucuz iç gücü, ucu bucağı olmayan bir sermaye. Bu yüzden buldukları her alana gözleri dönmüş bir şekilde saldırıyorlar. İstedikleri yerde istedikleri şekilde ÇED raporları hazırlatıyor, SİT alanı statüsünü değiştiriyor ve kepçe, iş makinası ne varsa hızlıca giriyorlar.

Şehirleri ablukaya alıp, okulları karakola çeviriyor, sokak başlarına keskin nişancılar yerleştiriyorlar. 

Onların yolu belli; yağma, talan ve katliam. 
Ümidin düşmanları onlar, yarınların ve hayata dair tüm güzelliklerin düşmanı. 
Onlar doğanın ve tüm yaşamın katilleri.

Bizler ise doğanın savunucularıyız. Hayata dair ne varsa onu büyütenler, katillerin karşısında yaşamı savunanlarız. Yaylamız için iş makinalarının önüne oturan, toprağı için gaz bombalarına karşı, mahallesi için barikat barikat direnenleriz.

Her geçen gün daha azgınca, daha vahşice saldırıyorlar. Varsın saldırsınlar, bizler direnmeye devam edeceğiz. Taşımız, toprağımız, suyumuz yaşamımız için, güzel yarınlar için direnmeye devam edeceğiz. Havva ananın cüreti, Metin Lokumcu’dan öğrendiklerimizle, Kazım Koyuncu’nun yüreğiyle, Kürt halkının kararlılığıyla direnmeye ve yaşam için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Satılmadık fide bırakmayanlara yaşamımızı vermeyeceğiz. 


Talan, sömürü ve zulüm düzenine karşı birlik olup güzel baharlar inşa edeceğiz. 


Gücümüzü büyütmek, direnişimizi güçlendirmek için 1 Mayıs’ta Kolej’deyiz.

”

Gaia Dergi ∼ 3-5 Ağaç Fanzin

SON YAZILAR

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

İşçiden işçiye uzanan bir dayanışma köprüsü: İşçi Yaşamı ve Hakları Vakfı | İşçi Mahallesi

İşçi Yaşamı ve Hakları Vakfı gönüllüleri ile işçi hakları mücadelesini, vakıf gönüllülerinin çalışmalarını, kazanımlarını ve dayanışmayı konuştuk. İşçi mahallesi ismi ile vakfın yayın organı olma...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol