Türler arasında görülen tüm farklılıklar, kurulan sevgi ve şefkat bağlarının gücüyle önemini yitiriyor. Kalbini bir köpek yavrusuna açan bu maymun, farklılıkların sevginin yanında küçük bir ayrıntı halini alarak silikleştiğinin canlı bir kanıtı.

Bir rhesus maymunu, Hindistan’ın Erode kentinde kendinden oldukça bahsettirdi. Her şey onun yanında yavru bir köpekle şehir merkezinde görülmesiyle başladı. Evcil olmayan primatın, yavru köpeği nasıl kendi yavrusu gibi benimsediği tamamıyla açık değil. Ancak onu koruması altına almış durumda.

monkey-adopts-puppy-erode-india-13

Maymunun yavru köpeğe gösterdiği belirgin şefkatten etkilenen şehir sakinleri, bu küçük ve eşsiz aileyi besliyor. Maymun kendisine verilen yiyecekleri köpek yavrusuyla paylaşırken önce onun yediğinden emin oluyor, ardından kendisi yemeğini yiyor.

monkey-adopts-puppy-erode-india-10

Ne yazık ki bu sıcak ilişkinin detayları yabancı basında ayrıntılı olarak mevcut değil. Ama Hint haber kaynağı Zee News‘e göre sevgi dolu çift, yerlilerin ilgisini çekmiş durumda. Bunun nedenini söylemekse çok kolay: “Onların güçlü, sevgiyle yüklü iletişimlerini görenler; aralarındaki bağı dünyadaki en şefkatli bağ olarak tanımlıyor: Tehlikedeki bir yavru köpeğin bakımını üstlenmek ve onu ebeveyniymiş gibi korumak. Onların ölümsüz şefkatleri bize ilişkilerle ilgili değerli bir ders veriyor.”

Yavru köpeği evlat edinen maymun 3

Yerli haber kaynaklarına göre bu ilişkinin ömrü kısa sürebilir. Orman bölümü yetkililerinin yavru köpeği gözetim altına alması bekleniyor.

monkey-adopts-puppy-erode-india-1 monkey-adopts-puppy-erode-india-5 monkey-adopts-puppy-erode-india-3 monkey-adopts-puppy-erode-india-4

Kaynak: The Dodo