Yavru yunusu selfie sevdası öldürdü

606
Yavru yunusu selfie sevdası öldürdü

İspanya’da bir yavru yunus, sahildeki turistlerin selfie çekme ve elleme keyfiyeti sebebiyle öldü.

Almeria şehrindeki bir sahilde bulunan tatilciler, denizdeki dişi yunus yavrusunun yanına yaklaşıp ellemeye başladı.

The Telegraph‘ın haberine göre bölgedeki deniz kaplumbağalarını ve vahşi yaşamı koruyan Equinac adlı sivil toplum kuruluşu, yunusun stresten öldüğünü belirterek, hayvanı elleyenlere sert tepki gösterdi.

Facebook’tan bir paylaşımda bulunan Equinac, “İnsanlar, en mantıksız hayvanlar. Birçok insan, dehşete düşmüş, açlık çeken ve annesiz bir canlı ile empati kurmaktan yoksun. Tüm bencillikleriyle, hayvanlar stres içinde olsa bile tek istedikleri fotoğrafını çekip dokunmak” ifadelerini kullandı.


Fotoğraflarda, çocukların da yunusu elleyerek istemeden de olsa hava deliğini tıkadığı belirtildi.

Öte yandan sahilde bulunan kişilerin, yunusun kıyıya vurmasından sorumlu olmadığını da vurgulayan kuruluş, “Bu yavru hasta veya annesini kaybettiği için kıyıya vurdu. Fakat onun fotoğrafını çekmek ve dokunmak, hayvanların çok üst düzey bir strese girmelerine sebep oluyor. Bu hayvanların yüksek koruma altında olduğunu hatırlatalım. Onları rahatsız etmek, zarar vermek yasalar çerçevesinde yasaktır” paylaşımında bulundu.

Geçtiğimiz şubat ayında da benzer bir olay yaşanmıştı. Sınırlar, ırklar, cinsiyetler yani kendi aramızda ayrımcılık yaptıklarımız “karşı taraf” hayvanlar olunca yok oluveriyor. İnsan öyle kötülük dolu bir canlı ki kendi keyfi yerinde olsun da diğer canlıların başına ne gelirse gelsin… Çekinmeden öldürüyoruz. Azıcık kendini savunan hayvanı da katil, saldırgan vs ilan ediyoruz. Umarım kirlettiğimiz bu dünyadan yok oluruz da tabiat kendini yenileyip özgür, eşit ve adil şekilde yaşamaya devam eder.

Alıntı: Sputnik