Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıYavru yunusu selfie sevdası öldürdü

Yavru yunusu selfie sevdası öldürdü

-

İspanya’da bir yavru yunus, sahildeki turistlerin selfie çekme ve elleme keyfiyeti sebebiyle öldü.

Almeria şehrindeki bir sahilde bulunan tatilciler, denizdeki dişi yunus yavrusunun yanına yaklaşıp ellemeye başladı.

The Telegraph‘ın haberine göre bölgedeki deniz kaplumbağalarını ve vahşi yaşamı koruyan Equinac adlı sivil toplum kuruluşu, yunusun stresten öldüğünü belirterek, hayvanı elleyenlere sert tepki gösterdi.

Facebook’tan bir paylaşımda bulunan Equinac, “İnsanlar, en mantıksız hayvanlar. Birçok insan, dehşete düşmüş, açlık çeken ve annesiz bir canlı ile empati kurmaktan yoksun. Tüm bencillikleriyle, hayvanlar stres içinde olsa bile tek istedikleri fotoğrafını çekip dokunmak” ifadelerini kullandı.


Fotoğraflarda, çocukların da yunusu elleyerek istemeden de olsa hava deliğini tıkadığı belirtildi.

Öte yandan sahilde bulunan kişilerin, yunusun kıyıya vurmasından sorumlu olmadığını da vurgulayan kuruluş, “Bu yavru hasta veya annesini kaybettiği için kıyıya vurdu. Fakat onun fotoğrafını çekmek ve dokunmak, hayvanların çok üst düzey bir strese girmelerine sebep oluyor. Bu hayvanların yüksek koruma altında olduğunu hatırlatalım. Onları rahatsız etmek, zarar vermek yasalar çerçevesinde yasaktır” paylaşımında bulundu.

Geçtiğimiz şubat ayında da benzer bir olay yaşanmıştı. Sınırlar, ırklar, cinsiyetler yani kendi aramızda ayrımcılık yaptıklarımız “karşı taraf” hayvanlar olunca yok oluveriyor. İnsan öyle kötülük dolu bir canlı ki kendi keyfi yerinde olsun da diğer canlıların başına ne gelirse gelsin… Çekinmeden öldürüyoruz. Azıcık kendini savunan hayvanı da katil, saldırgan vs ilan ediyoruz. Umarım kirlettiğimiz bu dünyadan yok oluruz da tabiat kendini yenileyip özgür, eşit ve adil şekilde yaşamaya devam eder.

Alıntı: Sputnik

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol