Okuma süresi: 3 dakika

Bu yaz izleyebileceğiniz üç belgesel.1- Abstract: The art of design (Soyut düşünce: Tasarım Sanatı)

Bir netflix belgeseli. Her bölümünde bir başka yaratıcı kişiliği, ilham alma şekillerini, üretim süreçlerini, ve kendilerine özgü ifadelerini izliyoruz. Her sanatçının üretim süreci, ilham aldıkları ve motivasyonları, başarıları ve başarısızlıkları eşsiz. Eğer yaratım ve tasarıma kıyısından köşesinden ilginiz varsa bu belgeseli kaçırmayın.

Bölümlerdeki bazı sanatçılar:

Christopher Niemann, New Yorker dergisinin kapaklarını çizen bir illüstratör. Üretim sürecinde karşılaştığı zorlukları ve tek başına çalışmanın getirdiklerini anlatıyor.

Tinker Hatfield, Meşhur Nike ayakkabı tasarımcısı. Başarıları, başarısızlıkları ve ilham kaynaklarını anlatıyor.

Paula Scher, Grafik tasarımcı. Yaptığı işi ne kadar sevdiğini, nasıl başladığını ve üretim sürecini gösteriyor.

2- The Confession Tapes (İtiraf Kasetleri)

İnsanlar işlemedikleri suçları itiraf edebilir mi? Kendi hafızanıza, zihninize ve dayanıklılığınıza ne kadar güvenebilirsiniz? İtiraf kasetleri sorgu ve ikna teknikleri, manipülasyon ve psikolojik baskının insanlara neler söyletebileceğinin çarpıcı bir örneği. Her bölümde ayrı bir suç vakasını, kişilerin nasıl sorgulandıkları, neler söyledikleri ve sonucunda neler yaşadıklarını görüyoruz.

3- Wild Wild Country (Vahşi Kırlar)

Osho diye bilinen “guru’nun” tarikatını ve tarikat içinde olan olayları anlatan sürükleyici bir belgesel. Körü körüne bir lideri takip etme, tarikat dışına düşmanlık, stratejik hareketler ve masum gözüken bir tarikatın arka planını belgeselde görebilirsiniz. Bir zamanlar tarikatta aktif görev alan kişilerin kendi ağzından röportajlar, tarikat içi görüntüler ve gizli gerçekler bir hayli ilgi çekici. (Daha önce insanların tarikatlara katılma nedenlerine dair bir yazı yazmıştım. Linke tıklayabilirsiniz. https://gaiadergi.com/insanlar-tarikatlara-katilir/ )