Okuma süresi: 2 dakika

Global Apollo Programı, güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi kullanımının önünde duran en büyük teknolojik engellerin üstesinden gelmek için araştırmalara başlamak istiyor. Enerjinin nasıl depolanacağından nasıl dağıtılacağına; böylece üretilen enerjinin anında tüketilmesi değil istenildiği zaman kullanılabilmesinin sağlanılmasına odaklanıyor. Bunun başarılması durumunda temiz enerji kömürden ucuza mal olacak ve kömürün yerini alacak.

Öte taraftan programa gönül verenlerden London School of Economics’ten Richard Layard bu program için “Bir insanı aya göndermek kadar meydan okuyucu” diyor. İngiltere Hükümeti’nin İklim Değişikliği Özel Temsilcisi David King “Bir insanı aya göndermek 10 yılda 15 milyar pound’a mal oluyor ve biz bu sorunu çözmek için dünya çapında yıllık minimum bu bütçeye ihtiyaç duyuyoruz. Fosil yakıtlarından daha ucuz ve temiz enerji üretmeye ihtiyacımız var; bunu bir kere başarırsak tüm saflarda kazanmış olacağız” diye ekliyor.

Richard Layard
Richard Layard: “Küresel Apollo Programı, bir insanı aya göndermek kadar meydan okuyucu.

Yenilenebilir enerji kömürden ucuz olsaydı, global ısınmayı 2°C altında tutma hedefini başarmaya yardımcı olacaktı. Bu hafta Londra’da dünya çapında bir girişim gerçekleştirildi. Bu girişim, enerji maliyetinde böylesi bir dönüşümü 10 yılda gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Grup, birçok ülkenin hükümetinin yıllık ekonomik gelirlerinin yüzde 2’sini bu çalışmaya tahsis edeceğini umuyor ve bazı ülkelerin şimdiden bu çalışmayı desteklediklerini söylüyor. ABD, Japonya, Güney Kore, Meksika, Hindistan, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Avrupa Birliği bu desteği hali hazırda sağlayanlar.

Takip edilecek yol

Katılımcı her ülke, uzman araştırmacılar ve mühendislerden oluşan klavuz bir komite ile konsorsiyumun üyesi olacak. Programı hızlandırmak ve Aralık ayında Paris’te düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nden önce başlatmayı planlanıyor.

“Beklentiler, ülkelerin 2025 yılına kadar kömürden ucuz, yenilenebilir enerji hedefine ulaşılacağı doğrultusunda” diyen King ve üye ülkelerin teknolojide bir atılım sağlamak için depolama ve akıllı şebekeler programlarına teşvik vermesi gerektiğini belirtip ve bu işlem sırasında özel sektörlerin riskten arındırılmasını istediklerini de ifade ediyor.

Küresel Apollo Programı 3
(Görsel: QZ)

Yenilenebilir enerjinin yaygınlaşması için depolama sorununun çözülmesi kritik bir aşama. Hem güneş hem de rüzgâr enerjisinin aralıklı olması, enerji fazlasının verimli şekilde depolanamaması yoğun enerji ihtiyacı olduğu zamanlarda (mesela akşamları) ihtiyacın karşılanamaması sorununu ortaya çıkartıyor. En ümit verici çözümler: Yeni piller, kapasitörler, basınçlı hava, eritilmiş tuz, suyun yüksek bir barajdan pompalanması. Ancak bunların hiçbiri günümüzde en iyi hale gelmiş durumda değil.

London School of Economics’ten Nick Stern, “Yenilenebilir kaynakların fiyatının kömürün altına çekilmesi fikrinin zamanı geldi geçiyor, daha fazla ertelenemez” diyor.

“Şayet medeniyetin geleceğini umursuyorsak; bu, harekete geçmek için büyük bir çağrıdır” diye ekliyor King.

Diğer ülkeler de bu çağrıyı kaile alır mı bilinmez, ancak global tehdide karşı omuz omuza dayanışmayla birlikte getirilecek bir çözüm fikri bile umut verici.

Kaynak: New Scientist