Okuma süresi: < 1 dakika

İnsanların nesli dünyada sürdüğü sürece, çöpler de bir o kadar sürecek. Bu uzun zaman içerisinde de bir süre sonra insan gücü, bu çöpü toplamaya yetmeyecek gibi görünüyor. Otomobil üreticisi Volvo, geri dönüşüm şirketi Renova, İsveç Chalmers Teknoloji Üniversitesi, Mälardalen Üniversitesi ve Penn Üniversitesi tarafından geliştirilmeye başlanan yeni nesil çöp toplayıcılar, gelecekte yardımımıza koşacağa benziyor.

Otomasyonu sayesinde robot asistanlar tarafından kullanılacak aracın arkasındaki robot çöp toplayıcılar, ağır yükleri kaldırabilecek.

Garbage-Truck-
Kısaca ROAR (Robot-based Autonomous Refuse / Robot temelli atık) olarak adlandırılan robot çöp toplayıcıların yazılımı İsveç’teki Chalmers Teknoloji Üniversitesi tarafından geliştirilmeye çalışılırken, yine aynı ülkedeki Mälardalen Üniversitesi de donanımı konusunda çalışıyor. ABD’deki Penn Üniversitesi’nde de ROAR, geliştirilmeye ve çöp arabasına bağlı kalmalarının sağlanması üzerine çalışılıyor.

Volvo’nun da konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: “Çöp kamyonları oldukça sesli çalışan araçlar ve bu insanı oldukça yoran bir şey, fakat robot çöp toplayıcılar devreye girdiklerinde, hem daha sessiz hem de daha ucuz çalışma sağlanabilecek. Çöp toplama işinin tamamen otomatikleşmesini istiyorsak, bir sonraki iş gücünü robotların yapmasını sağlamalıyız.”

Volvo, gelecekte bu projenin ilerleyebilmesi için öğrencilerin de doğrudan katılımının sağlanması gerektiğini söylüyor. Bu projenin 2016’da başlatılması ve robotlar üzerinde ilk deneylerin yapılması planlanıyor.

Kaynak: Popsci, Slashgear