Ana SayfaKategorisizYeni nesil çöpçüler: Volvo, çöp toplayıcı robotlar geliştiriyor

Yeni nesil çöpçüler: Volvo, çöp toplayıcı robotlar geliştiriyor

-

İnsanların nesli dünyada sürdüğü sürece, çöpler de bir o kadar sürecek. Bu uzun zaman içerisinde de bir süre sonra insan gücü, bu çöpü toplamaya yetmeyecek gibi görünüyor. Otomobil üreticisi Volvo, geri dönüşüm şirketi Renova, İsveç Chalmers Teknoloji Üniversitesi, Mälardalen Üniversitesi ve Penn Üniversitesi tarafından geliştirilmeye başlanan yeni nesil çöp toplayıcılar, gelecekte yardımımıza koşacağa benziyor.

Otomasyonu sayesinde robot asistanlar tarafından kullanılacak aracın arkasındaki robot çöp toplayıcılar, ağır yükleri kaldırabilecek.

Garbage-Truck-
Kısaca ROAR (Robot-based Autonomous Refuse / Robot temelli atık) olarak adlandırılan robot çöp toplayıcıların yazılımı İsveç’teki Chalmers Teknoloji Üniversitesi tarafından geliştirilmeye çalışılırken, yine aynı ülkedeki Mälardalen Üniversitesi de donanımı konusunda çalışıyor. ABD’deki Penn Üniversitesi’nde de ROAR, geliştirilmeye ve çöp arabasına bağlı kalmalarının sağlanması üzerine çalışılıyor.

Volvo’nun da konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: “Çöp kamyonları oldukça sesli çalışan araçlar ve bu insanı oldukça yoran bir şey, fakat robot çöp toplayıcılar devreye girdiklerinde, hem daha sessiz hem de daha ucuz çalışma sağlanabilecek. Çöp toplama işinin tamamen otomatikleşmesini istiyorsak, bir sonraki iş gücünü robotların yapmasını sağlamalıyız.”

Volvo, gelecekte bu projenin ilerleyebilmesi için öğrencilerin de doğrudan katılımının sağlanması gerektiğini söylüyor. Bu projenin 2016’da başlatılması ve robotlar üzerinde ilk deneylerin yapılması planlanıyor.

Kaynak: Popsci, Slashgear 

SON YAZILAR

GIF nedir ve nasıl kullanılır?

Açılımını bilmeseniz bile "GIF" kelimesine kesin rastlamışsınızdır. İnternetin ilk zamanlarında belirleyiciydi, şu ansa hiç olmadığı kadar popüler. Peki bu GIF nedir ve onları nasıl kullanabiliriz? En basit...

Elektromanyetik dalgalarla uzay zamanda geçmişi ve geleceği görmek

Uzayda bulunan herhangi bir yüklü nokta uzayın niteliğini değiştirir. Yakınında bulunan başka bir nokta bulunduğu yerden alınırsa, bu nokta üzerine etkiyen kuvvet yok olsa da...

Sanal parçacıklar kendisini tanımlayıp solucan delikleri oluşturan bilinçli temel etkiler mi?

Sanal parçacık sıradan parçacıkların özelliklerini sergileyen fakat sınırlı bir süre var olan geçici dalgalanma olarak tanımlanır. Sanal parçacık kavramı, sıradan parçacıklar arasındaki etkileşimi, sanal parçacıklar arasındaki...

Yaşlanmaya meydan okuyan şifre Termodinamik Yasaları’nda mı?

Termodinamik kanunları, çok genel bir geçerliliğe sahiptir ve karşılıklı etkileşimlerin ayrıntılarına veya incelenen sistemin özelliklerine bağlı olarak değişmez. Yani bir sistemin sadece madde veya enerji...
Dilek Alabulut
Dilek Alabulut
Ankara Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema öğrencisi. Resim yapmayı, müziği, hayvanları ve insanlara faydası dokunmasını seven biri. Doğa aşığı. Hayvanlarla insanlardan daha iyi anlaşıyor. Fotoğraf ve kısa film üzerine çalışıyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol