Yeni Zelanda’da 100 kara balina öldü

382
Yeni Zelanda’da 100 kara balina öldü

Dün, Yeni Zelanda’nın South Island Adası’nda, 200 civarı kara balina kıyıya vurmuştu. Bölge yetkilileri, 100 kara balinanın bugün öldüğünü açıkladı. Hala hayatta olan balinaların kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Doğa koruma biyologları, yüksek dalgaların gelmesi halinde balinaları kurtarmanın hala mümkün olduğunu düşünüyor. O durumda da balinaların kurtulması mümkün olmazsa, kara balinaları daha fazla acı çekmemeleri için uyutularak öldürülecekler.

Kurtarma çalışmalarını yapanlar, balinaların üzerine su dökerek onları biraz olsun rahatlatmaya çalışıyorlar. Halihazırda ölmüş olan 100 balinanın, ölüm anında çok büyük fiziksel ve duygusal acılar çektiğine inanılıyor. 

Yerel koruma görevlisi Mike Ogle’ın belirttiği üzere, yaşanan bu olay son 15 yılda yaşanan en büyük karaya vurma olayı. Mike Ogle ayrıca ekliyor: “Çok fazla balina olduğu için, bazı bölgelerde balinalar birbirlerine çok yakın bir şekilde toplaşmış durumdalar ve aralarına girmenin mümkün olmadığı noktalar var. Böyle bir durumda onlara yardım etmek için aralarına girmek de çok tehlikeli oluyor.”

Kaynak: BBC UK