Yerdeki çöpleri çöp kutusuna atan akıllı fil

831
Yerdeki çöpleri çöp kutusuna atan akıllı fil

Kabul etmeliyiz ki filleri çok merak ediyor ve seviyoruz. Büyük ama sevimli bu hayvanların, inanılmaz yeteneklerini gördüğümüzde her gün biraz daha büyülenip şaşırıyoruz. Büyülenip şaşırmamızı sağlayan özelliklerinden biri de akıllı ve duygusal canlılar olmaları. Hele bir de onları herhangi bir işi yaparken görün! Zekâlarına ve yeteneklerine bir kez daha hayran kalacaksınız.

İşte size bir örnek:

Güvenlik kamerası kayıtlarında rastlanılan bu görüntüde, akıllı fil yerdeki çöpleri hortumuyla alıp çöp kutusuna atıyor. Ne de olsa bu doğal ortam onun evi ve evini temiz tutması gerek.

Fil, ne bunu yapması için eğitilmiş ne de bir insan tarafından zorlanmış. Sadece yerdeki çöpü görüyor ve çöp kutusuna atması gerektiğini biliyor. Biraz daha hayran kaldık değil mi? Peki biz insanlar, neden bir filin yaptığını yap(a)mıyoruz? Hem fil kadar düşünceli olamıyoruz hem de onun ve onun gibi daha nice canlının yaşam alanlarını kirletiyoruz. Fillere duyduğumuz hayranlık çok büyük evet, peki ya kendimizden duyduğumuz utanç? Biraz olsun çevremize saygılı olup, onu korumalıyız ne de olsa bu dünya sadece bize ait değil!

Hep yeşil ve temiz kalmak, bırakmak dileğiyle. 

Kaynak: One Green Planet