Okuma süresi: 3 dakika

Hindistan’da yoganın başkenti olarak bilinen, et ve alkolün yasak olduğu, Himalayaların eteğinde, Ganj’ın yanı başında bulunan Rishikesh‘i keşfetmeye ne dersin?

Rishikesh, Kuzey Hindistan’da Uttarakhand bölgesinde yer alan Ganj Nehri‘nin yanı başında, Himalayaların eteğinde küçük bir şehir. The Beatles grubunun Maharishi Mahesh aşramını ziyaret etmesiyle batıdaki ününe ün katmış bir yerleşim yeri. Hindular için kutsal değeri olan Rishikesh, yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmezi niteliğinde. Ruhani ve mistik bir atmosfere sahip Rishikesh’te Ganj kenarında meditasyon ya da yoga yapanları, müzikleriyle insanları büyülü bir yolculuğa çıkaranları görmek en sıradan şeyler.

Ruhani ve manevi yönü güçlü olan şehirde et ve alkol ürünleri satmak ve tüketmek yasak! Hatha yoga ekolü başta olmak üzere yoga ve meditasyona dair sınırsız alternatif sunmasının yanında, muazzam atmosferiyle gün batımında Ganj Nehri kenarında gerçekleştirilen Ganga Aarti (Mantralar ve dualar eşliğinde çiçeklerin mum ve tütsü eşliğinde Kutsal Ganj’a bırakılması), seremonileriyle ruhunuza işliyor.

Processed with VSCOcam with hb2 preset

1968’de The Beatles’ın ziyaret ettiği aşram şu anda kapalı fakat ziyarete açık. Yakın zamanda kanunla koruma altına alınan aşramda yenileme çalışmaları yapılıyor. Tuvalet ve banyosu içinde küçük bir oda ve üstünde meditasyon yapabileceğiniz sessiz bir kubbesi bulunan aşramı birkaç saatliğine ziyaret etmek bile sakinleşmenizi ve içsel huzur bulmanızı sağlıyor. Bu atmosferde haftalarca kendinizle kaldığınızı bir düşünün!

Rishikesh 5

Turistler tarafından ziyaret edilen aşram sokak sanatının en iyi örneklerini görebileceğiniz duvarları barındırıyor. Kimi zaman The Beatles’ın şarkı sözleri kimi zaman da Hindu geleneğine ait sembolleri rengarenk duvarlara işleyen gençler bu aşramın hâlâ yaşamasını sağlıyor.

Rishikesh 4

2013’de Prens Charles, Ganga Aarti seremonisine katılmış ve deneyimini şu sözlerle dile getirmiş: “Dünyanın en kadim nehirlerinden Ganga’nın kıyısında bulunma deneyiminden büyülendim. Doğa ile bağımızı yeniden keşfetmek için en doğru zaman!”

Processed with VSCOcam with g3 preset

Rishikesh’e Delhi’den 8-10 saatlik bir otobüs yolculuğuyla 25-30 TL gibi bir bütçeyle ulaşabilirsiniz. Konaklama konusunda sayısız alternatif sunan şehirde günlük 30-40 TL gibi bir bütçeyle krallar gibi yaşayabilir ya da 20 TL ile konaklama ve temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak alternatifler türetebilirsiniz. Bir bardak chai için 50 kuruş, öğle yemeğinde yiyebileceğiniz üç yada dört çeşit Hint yemeği tabası için 2,5 TL yeterli olacaktır. Daha turistik ve egzotik şeyler denemek isterseniz ise kafe ve restoranlarda 10-15 TL gibi bir bütçe ayırmanız gerekecek. Tek kişilik odada, ortak tuvalet banyosu olan misafirhanelerde 10-15 TL, tuvalet banyosu odada bulunan odalarda ise 20-25 TL gibi bir bütçeyle konaklayabilirsiniz.

Rishikesh 9Rishikesh 8

Yoga dışında Ganj’da rafting yapabilir, Himalayalarda yürüyüş ve tırmanış yaparak şelaleleri ziyaret edebilir, klasik Hint müziği öğrenebilir, Hint yemeği dersleri alabilir, sokakta satılan lezzetli yemeklerin tadını çıkarabilir, Ganj kıyısında chai içebilir ya da sadece Ganj’a ayaklarınızı sokup, gözlerinizi kapatıp, derin bir nefes alıp yaşamanın büyüsünü tüm hücrelerinizde hissedebilirsiniz.

Processed with VSCOcam with g3 presetProcessed with VSCOcam with g3 preset