Okuma süresi: 3 dakika

Doğası gereği insan her şeyde bir mantık arama eğilimindedir. Ama çam ormanı içinde bir grup dizili akçaağaç çiçeklenince buna mantıklı bir açıklama getirmek zorlaşıyor. Kuzeydoğudaki Alman kasabası Zernikov’un dışında, 4,300 metrekarelik alanı kaplayan bir dizi ağaçlandırma gamalı haça benzetmek amacıyla dikkatle düzenlenmiştir.

Sonbaharda ve ilkbaharda her yıl birkaç hafta boyunca, çam ormanının derin yeşiliyle karşılaştırıldığında, akçaağaç yapraklarının rengi değişmektedir. Etkinin kısa süresi, imajın sadece havadan görülebileceği ve bölgedeki özel uçakların göreceli kıtlığıyla birleşince, Nazi Partisi‘nin düşmesinden sonra gamalı haç şeklinin fark edilmediği anlaşıldı. Peşi sıra gelen komünist dönemde, Sovyet makamları bu durumun varlığından haberdardı, ancak ortadan kaldırmak için herhangi bir çaba sarf edilmedi. Bununla birlikte, 1992’de yeniden birleşmiş Alman hükûmeti, devlete ait arazilerin hepsine hava incelemeleri düzenledi. Fotoğraflar ormancılık öğrencileri tarafından incelenmiş ve bu tasarım dikkatlerini çekmişti.

Yerel ormancılardan Klaus Göricke ağaçların yaşını hesaplamak için ölçümler yaptı ve 1930’ların sonlarına doğru yani Hitler’in iktidara gelmeye başlamasıyla eş zamanlı olarak ekildiğini tespit etti. Bu her sonbaharda ormanda çiçek açmış olan gamalı haç işaretinin ilkbahar ve yaz aylarında ortadan kaybolduğu ve keşfedilmediği anlamına geliyor.

1970’lerin sonunda, Amerikan birlikleri Hessen’deki bir ormanda gamalı haç tarzında dikilen “1933” sayılarıyla birlikte bir gamalı haç keşfettiler. Ağaçları kimin yerleştirdiği bilinmiyor.

gamali-hacli-nazi-ormani-1Hemen harekete geçildi. 1995’te, ormancılar motorlu testere ile 40 ağaç keserek ağaçlık alanı temizlediler. Üstlerine sembolün artık tanınmadığını ve Kutzerower Heath’ı saran bu telaşın hızla bastırıldığını bildirdiler.

Fakat ormancılar yanılmıştı. Beş yıl boyunca bu hata fark edilmedi, ancak haber ajansı Reuters, 2000 yılında Zernikov yakınlarındaki ormanda parlak sarı ve açıkça görünür gamalı haç fotoğrafları yayınladı – kenarları biraz yıpranmış olsa bile. Ve medya tepkisi bir kez daha yükseldi. Chicago Tribune bile, gamalı haç ormanının zaten ırkçı şiddet nedeniyle kötü şöhretlenen bir bölge için yararlı olmadığını belirtti.

Aslında yetkililer, yerin neo-Naziler için bir hac sembolü haline gelebileceğinden endişe duymaya başladı. Bu, doğu eyaletindeki Brandenburg Tarım Bakanlığı’na sert önlemler planlamasına yol açtı. Bakanlık sözcüsü Jens-Uwe Schade, 2000’de Reuters’e verdiği demeçte, bölgedeki tüm ağaçları kesmek istediğini söyledi. Ancak, mülkiyet yönetiminden sorumlu federal büro olan BVVG, mülkiyetin bir kısmının anlaşmazlığa düştüğü ve sadece devlet ormancılık yetkililerine ağaçların 25’ini kesmesi için yeşil ışık yakmasıyla beraber planı engelledi. Bu plan 4 Aralık 2000 sabahı yapıldı.

gamali-hacli-nazi-ormani-2Ormancılık işçileri, hangi ağaçların kesileceğini seçmek ve gamalı haçın artık görünür olmadığından emin olmak konusunda çok dikkatli olmalıydı. Ayrıca artık havadan görünmesinler diye yerden birkaç cm yukarıdaki kökleri de kesmek zorunda kaldılar. Yine de, yukarıda tasvir edilen Uckermark bölgesindeki ünlü gamalı haç, sonunda 2000’de kesildi. Bölgenin imajının zarar görmesinden endişe eden Brandenburg devlet yetkilileri ve bölgenin Nazi destekçileri için bir hac sembolü haline gelme olasılığı sebebiyle 100 akçağaçtan 43’ünü ortadan kaldırarak tasarımı yok etmeye çalıştı Bununla birlikte, bu rakam geri kalan 57 ağaç ve yeniden ağaçlandırılmış bazı ağaçlarla ayırt edilebilir halde kaldı ve 2000 yılında Alman gazeteleri, gamalı haçın ününü gösteren başka hava fotoğrafları yayınladı.

Bu zaman zarfında, ağaçların bulunduğu toprağın yaklaşık yarısının mülkiyeti özel kişilere satıldı, ancak 1 Aralık 2000’de hükümet tarafından işletilen alanda 25 ağaç daha kesilmesine izin verildi ve gamalı haç imgesi büyük ölçüde karanlığa gömüldü.

KaynakVintage News