Ana SayfaYeşilDoğa SporlarıYüce dağlarda bir güzel: Kit DesLauriers

Yüce dağlarda bir güzel: Kit DesLauriers

-

Kit DesLauriers dağcı ve ekstrem kayakçısı. Her kıtanın en yüksek dağının oluşturduğu Yedi Zirveler grubunun hepsine teker teker tırmanıp şöyle keyfince kayak yaptı ve deneyimlerini yazıya dökerek Higher Love, Skiing the Seven Summits isimli kitabını yayınladı. Sierra’dan Phalon Smith’in, DesLauriers’le kurtlar, korkuyu yenme ve onun “evim” dediği dağlar hakkında yapmış olduğu röportajı Gaia Dergi olarak sizler için çevirdik.

Yedi Zirveler
Yedi Zirveleri tanıtan bir infografik.

Sierra: Kitabına evlat edindiğin kurt köpeğin Alta’yı anlatarak başlıyorsun. Neden böyle bir giriş yaptın?

DesLauriers: Dağlarda benim yaptığım şeyi yapmak tamamen odaklanmayı ve amaca yönelmeyi gerektiriyor. Alta ile olan deneyimlerim, özellikle kendimi alfa olmak adına eğitirken, bahsettiğim o kusursuz dikkati toparlamayı öğrenmeyi gerektirdi. Bu, benim tırmanma ve kayak yapmada da işime yaradı. Var olan “Düşeren ölürsün” neticelerine karşı dikkatli olmam gerekli iken bunun hakkında da çok fazla düşünmemeliyim. Bu durum bir kurt ile çalışmakla eş değer zira ısırılabilirsin fakat zorluğu aşıp başarıya odaklanman gerekiyor.

Bu yolculuk esnasında, özellikle Everest’te bir çok tehlikeyle burun buruna geldin. Seni devam etmeye iten şey ne oldu?

Bu hedefi daha önceden koymuştum ve hakkında açık bir görüşüm vardı. Mümkün olduğuna inandım. Yalnızca gördüm; hedefimin bitmiş halini zihnimde canlandırdım. İyi hissetmediğim takdirde projeyi durdurma hakkımı saklı tuttum; fakat yol boyunca hep iyi hissettim.

Kit DesLauriers ve arkadaşı Everest zirvesine çıkıyor.
Kit DesLauriers ve arkadaşı Everest zirvesine çıkıyor.

Dağlar senin için neyi temsil ediyor?

Olduğum kişi olarak kalma özgürlüğü. Dağlarda sosyal sınırlar ve adetler yok. Gayet ilkel. Doğadasın; onun bir parçasısın. Kontrol edemediğin bir dünyaya doğru seyretmekte gerçekten güçlü bir şey var. Dağlar, düşüncelerim ve keşiflerim üzerinde berraklık kazandığım yerler.

Bize korku ve korkunun keşfetmekteki rolü hakkında ne söyleyebilirsin?

En sevdiğim vezicelerden biri bir Budist rahibesi olan Pema Chodron’dandır. “Genelde düşünürüz ki cesur insanların korkusu yoktur. Gerçek şu ki onlar korkuyla iç içelerdir.” Korkuyu uyandıran şeyler yaptığınızda, onların yanından geçip gitmeye gücünüz yettiğinde bu demektir ki korkuyla iç içe geldiniz ve onunla birlikte çalışmanın ya da onun izin için çalışmasının bir yolunu buldunuz demektir. En azından sizi durdurmamasına yetecek kadar.

Kit DesLauriers 3

Higher Love’da en çok hangi hikayeyi anlatmaktan keyif aldın?

Bu cidden zormuş. Gerçekten bütün bir süreçten keyif aldım. Kurtlu bölümleri tekrar hatırlamayı çok seviyorum; her seferinde ağlarım. Bir diğeri de Elbrus Dağı’nın (Avrupa’nın en yüksek zirvesi) kuzey yamacına olan hazırlıkız ve şamatalı macera olabilir. Bir Jeep’in arkasında yeni toplanmış çilekleri yiyerek hoplaya zıplaya yol almaktan bir buldozer tarafından kurtarılmaya kadar her şey.

Higher Love’ ın kıssadan hissesi nedir peki?

Umarım ki Higher Love insanlara gerçekten yapmak istedikleri şeylerle bir bağ kurmaları ve onun peşinden koşmaları için ilham verir.

Kaynak: Sierraclub.org

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol