Ana SayfaYaşamKadınYükünü taşı: Emma Sulkowicz

Yükünü taşı: Emma Sulkowicz

-

Columbia Üniversitesi öğrencisi olan Emma Sulkowicz, okul arkadaşı Paul tarafından kendi yurt odasında tecavüze uğramıştı. Olayı okul yönetimine taşıdığında, okul idaresi başka kızların da şikâyetine rağmen, yeterli kanıt olmadığı gerekçesiyle konuyu kapatmıştı.

Yani bu korkunç olayla her gün yüzleşmek zorunda kalacaktı. Tecavüzcüsüyle aynı kampüsü paylaşıyordu. Bu da her an tedirgin olacağı, odasından bile çıkmak istemeyeceği anlamına geliyordu.

(Fotoğraf: NY Times)

Ama Emma’nın sessizliği uzun sürmedi. Tecavüzcüsü okuldan atılana kadar veya kendisi mezun olana kadar yatağını sırtında taşıyacağını söyledi.

Emma’nın omuzlarındaki yükü görünür hale getiren projesi aynı zamanda bir protesto niteliği taşıyor. Projenin kurallarına göre, kampüs içerisinde olduğu her an yatağını sırtında taşımak zorunda. Kampüsten çıkınca yatağı bir yere bırakması, döndüğünde ilk iş yatağını sırtlaması gerekiyor. Yatağı taşıması konusunda insanlardan yardım istemesi yasak ama gelen yardım tekliflerini kabul etmekte özgür.

“Yataklar yatak odalarımıza aittir. Güvenli, özel alanlarımıza. Ve ben şimdi, özelimi insanlarla paylaşıyorum.”

Sonunda mezun!

Emma, söylediği gibi yatağıyla mezun oldu. Diplomasını almak için sahneye çıktığında alkış yağmuruna tutuldu. Yatağını ona destek veren arkadaşlarıyla birlikte taşıdı.

(Fotoğraf: Columbia Daily)
(Fotoğraf: Columbia Daily)

Emma’nın şikâyetleri sonuçsuz kalmış olsa da, bu proje çok ses getirmişti. Okul arkadaşları kendisine destek olmuş, Rektörlük binasının önüne 28 yatak bırakmıştı. ABD Başkan Adayı Hillary Clinton, “Bu görüntü hepimizin aklına kazınmalı” demişti.

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol