Okuma süresi: 2 dakika

New York’ta yer alan Gawanus Kanalı, Amerika’nın en kirli su yollarından biri olarak biliniyor. Üç hafta öncesinde nehrin yüzeyinde beliren yeşilliklerle dolu vaha gibi olan yüzen bahçeler, görenleri hayrete düşürdü.

Bu olağandışı bahçe, görenlere yaşattığı görsel zevkin yanı sıra akıntıyı da temizleme işlevine sahip.

GrowOnUs isimli, yüzen altyapı sistemleri kapsamında bir deney olan proje; fitoremediasyon denilen bir süreçle bulanık olan kanalın yeniden saflaştırılmasını sağlıyor. Bahçede yer alan 30’dan fazla türdeki bitki, sünger işlevi görüyor. Suyu saflaştırıyor, tuz oranını düşürüyor ve kimyasalların zararlı etkilerini azaltıyorlar.

Bitkiler birbirinin aynısı olan metal kanal borularının içinde büyütülüyor. Bu borular önceleri lağım sularını kanallara taşıyan borulardan elde ediliyor. Bu “test tüpleri” hindistan cevizi, bambu gibi doğa dostu materyallerle yüzebilir hale getiriliyorlar.

GrowOnUs-Floating-Garden-Closeup

New York’ta 1995’ten beri faaliyet sürdüren Balmori Associates, sürdürülebilir altyapı sistemleri oluşturmak üzerine uzmanlaşmış bir şirket. Cornelia & Bessie Vakfı’ndan aldıkları 20 bin dolarlık destekle GrowOnUs projesini hayata geçirmeye başladılar.

gowanus-canal-canoe-garden-Balmori-Associates-released

Diana Balmori’ye göre sularda sürdürülebilir bitki örtüsü alanı yaratmak için daha önceden yapılan üç girişim, su kirliliğinin yoğunluğundan dolayı yetersizdi. Şimdi ise daha yoğun kullanım ve iklimlendirilmiş bitkilerle projeden sağlanan fayda oldukça arttırılmış.

GrowOnUs projesinin; şehrin sahil şeridini koruması, doğal yaşam aktivitesini ve finansal gelirini pozitif yönde etkilemesi bekleniyor.

Şu anda araştırmalar yüzen bahçelerin maliyetinin nasıl düşürülebileceği üzerine yoğunlaşmış durumda. Bu amaçla yetiştirilmesi daha kolay ve daha düşük maliyetli bitkilerin projede kullanılması planlanıyor.

Daha uzun vadeli süreçte ise yüzen bahçelerde yetiştirilen bitkilerin tüketilebilen gıdalar olması hedefleniyor.

Kaynak: Good News Network