Ana SayfaYeşilPaylaşım ve SürdürülebilirlikZehirli kimyasalları evinizin dışında nasıl tutarsınız?

Zehirli kimyasalları evinizin dışında nasıl tutarsınız?

-

Ticari olarak tüketicilerin kullanımına sunulan kimyasalları, Amerika’da ve dünyanın birçok ülkesinde ciddi yasal düzenlemelere tabi tutulmuyor. Bu da tüketicilerin evlerine aldıkları ürünler konusunda daha akıllı davranmalarını gerektiriyor.

Geçen yıl gösterime giren The Human Experiment filmi insanların maruz kaldığı zehirli ürünlerle yapılan korkunç deneyi gözler önüne serdi. Film; “Eğer bizim zamanımızın en büyük doğa felaketi petrol sızıntısı veya nükleer atıklar değilse, uzun vadede, etkisi kalıcı, kimyasal maddelerden kaynaklı zehirlenmelere maruz kalmak olabilir mi?” fikrini sorguluyor.

Maalesef, satın aldığımız ve kullandığımız ürünlerin pek çoğu kanserojen madde içeriyor. Şirketler bu konuda minimum seviyelerde yasal zorunlulukların yerine getirmeye devam ediyor. ABD, kimyasal madde kullanımında Çin’de olduğundan daha az kısıtlayıcı yasal düzenlemelere sahip.

Etrafımızda git gide kanser gibi hastalıklarla daha çok karşılaşmamızdan, kısırlık ve davranış bozuklukları oranlarının hızla artmasından endişe duyan kimse var mı?
En azından bizler evlerimizden başlayabiliriz. Bazı basit adımlarla evlerimizi zehirli kimyasal maddelerden kurtarabiliriz.

Kendi temizlik malzemenizi kendiniz yapın

Evinizi temiz gösteren ama onu gerçekten daha zehirli yapan kimyasal maddelerle dolu temizlik malzemeleri almayın. Sadece sirke, soda ve limon suyu kullanarak temizlik yapabilirsiniz. Alternatif olarak gerçekten içinde zehirli kimyasal madde barındırmayan temizlik ürünlerini ürettiğini bildiğiniz yerlerden alışveriş yapın.

Organik giysiler satın alın ve giysilerinizi uzun süre kullanmaya özen gösterin

Yeni alınan kıyafetlerin ne koktuğuna dair bir fikriniz var mı? Üretim sürecinden sonra geriye kalan zehirli atıklar, üzerinizde olmasını isteyeceğiniz türden bir şey değil. Mümkün olduğunca organik kumaşlar almaya çalışın, yoğun kimyasal maddeler kullanılarak yapılan “taşlanmış” kotlardan uzak durun. Bununla birlikte giysilerin kullanıldıkça zararlı kimyasallardan arındığını da unutmayın.

Zehirli kimyasallari evinizin disinda nasil tutarsiniz (2)

Sıfır atık üretmeye ya da en azından atıklarınızın plastik içermemesine dikkat edin

Yaşadığınız yere bağlı olarak sıfır atık üretmek çok uç ya da imkânsız gelebilir. O zaman en azından kullandığınız plastik miktarını azaltabilirsiniz. Tek kullanımlık plastik malzemeler maalesef sonu okyanuslarda ya da akarsularda biten atıkların oluşumuna sebep oluyor ve bunlar doğada kendiliğinden ayrışmadığından, üretimlerinde kullanılan zararlı kimyasalları yaymaya devam ediyorlar. Plastik çöp üretmemek için hazırlıklı olmakta fayda var, yanınızda her zaman yeniden kullanabileceğiniz su şişesi, tabak, çatal-kaşık, kahve fincanı, alış-veriş poşeti gibi eşyalar taşıyabilirsiniz.

EWG (Çevre Çalışma Grubu) Skin Deep veri tabanını kullanın

Herhangi bir türde cilt bakımı ürünü aldığınızda Çevre Koruma Grubu (Environmental Working Group) Skin Deep veri tabanını kullanın. 60 binden fazla ürünün listelendiği bu veri tabanı, size kullandığınız ürünlerin gerçek içeriklerini ve bunların sağlığınıza etkilerini gösterir. Gerçek bir başucu kaynağı!

Ayakkabılarınızı çıkarmaya devam edin

Özellikle Batı kültüründe görülen evde de dışarıda kullanılan ayakkabıları giyme alışkanlığı aslında göründüğü kadar havalı değil. Ayakkabılar içeri girmeden önce ne kadar paspasa silinirse silinsin, pestisitler ve herbisitler gibi bir takım zehirli atıkların izini taşıyacaktır. Evde de giyilen ayakkabılar aynı zamanda evlerdeki tozun yüzde 98’inde sorumlu, bizler ayakkabı çıkartma kültürüne sahip olduğumuz için çok şanslıyız, aynen devam edelim.

Zehirli kimyasallari evinizin disinda nasil tutarsiniz (3)

Camlarınızı açın

Camlarınızı açmadığınız, evinizi havalandırmadığınız zaman evin içine yayılan tüm kimyasal maddelere kendinizi daha fazla mazur bırakıyorsunuz, özellikle eğer eviniz yeniyse bu maddelerden arınmak için evi havalandırmak çok önemli. Yapım aşamasında neler kullanıldığını öğrendiğinizde halılar, kapılar, duvarlardaki tablolar, yeni mobilyalar üzerindeki alev geciktirici kaplamalar evinizde olmasını isteyeceğiniz türden şeyler olmadıklarını göreceksiniz. Bu sebepten evinize temiz hava girmesi için pencerelerinizi açın.

Halılarınızdan kurtulun

Halılarla kaplı yerleri hepimiz severiz, ama sentetik olanlarının çok zararlı olduğunu belirtmekte fayda var. Petrol ürünlerinden ve polipropilen, naylon, akrilik gibi sentetiklerden üretilen halılar, genellikle leke kovucularla, anti statik spreylerle, suni boyalarla, antimikrobiyal işlemlerle işlenir.

Healthy_Home_toxic_cleaning_products

Yapışmaz (teflon) tencere kullanımına son verin

Yapışmaz ya da su geçirmez bir yüzey oluşturmak için kullanılan kimyasallara “poli- ve perfloroalkil” maddeler denir. Vücudumuzda biriken bu maddeler kısırlık, tiroit, organ hasarları ve gelişim sorunları olmak üzere pek çok sağlık problemi ile ilişkilendiriliyor. Aslında bunlar dikkate alındığında omletin tavaya yapışmaması için ödediğimiz fiyat oldukça fazla. Teflon gibi kaplaması olan tavalar yerine, doğru kullanıldığında harikalar yaratan, dökme demir tavalar kullanın.

“Temiz On beş Alışveriş Listesi”

Temiz On beş alışveriş listesi, Çevre Çalışma Grubu tarafından oluşturulmuş, konvansiyonel yöntemlerle yetiştirilseler dahi pestisitle en az kontamine olmuş gıda ürünleri listesidir. Bu alışveriş listesini mümkün olduğu kadar çok kullanarak, organik ürünleri satın almak için çaba harcamadan kişisel ve evsel zehirli pestisit maruziyetini azaltabilirsiniz. Listede avokado, mango, kivi, greyfurt, tatlı mısır, lahana, bezelye (dondurulmuş), soğan, kuşkonmaz, papaya, kivi, patlıcan, karnabahar, patates, kavun gibi meyve ve sebzeler bulunuyor.

Kaynak: Tree Hugger 1 / 2 

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Esnek çalışma iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir silah olabilir

Citrix’in de destek verdiği Yeşil Gelecek Endeksinin (Green Future Index) ortaya koyduğu üzere, yeni çalışma modelleri yalnızca konfor sağlamakla kalmıyor, iklim değişikliğiyle mücadeleye anlamlı bir...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Son 10 Yılın En İyi 10 İklim İnovasyonu

Eğer Dünya’nın ortalama sıcaklığını bu on yıl içerisinde Paris Antlaşması’nda hedeflenen 1,5⁰C altında tutmak istiyorsak, daha yapacak çok işimiz var. Bu hedefi gerçekleştirmek için karbon emisyonlarını ciddi...
Seher Özer Hüyük
Seher Özer Hüyük
30 yıllık kısa ömründe 30 ev değiştirmiş, bu nedenle kendini bir yere ait hissetmeyen ama dünya vatandaşı hisseden; gezmeyi, okumayı, yemek yapmayı, yeni şeyler öğrenmeyi seven; siyasete ilgili; İspanya’nın Valensiya şehrinde yaşayan; Çukurova Üniversitesi’nden Çevre Mühendisliği lisansı, Valensiya Üniversitesi’nden Kalite Yönetimi yüksek lisansı almış Kaliteli Çevre Mühendisi.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol