Ana SayfaKategorisizZoom yapan optik lens yolda

Zoom yapan optik lens yolda

-

Geçtiğimiz yıllarda, bilim insanları farklı işlere yarayan lensler icat etti. Google firması, göze takılan kamera geliştirirken, diyabet hastaları için kandaki glukoz seviyesini denetleyen akıllı lensler de geliştiriliyor. Bilim dünyasının yeni atılımı ise görüntüyü üç kata kadar yakınlaştırabilen optik lensler.

İsviçreli bilim insanlarının geliştirmekte olduğu görüntüyü yakınlaştırabilen lens, gözünüzü kırpmanızla çalışıyor. Lens, elektronik bir gözlükle bir arada kullanılıyor. Bir gözünüzü kırptığınızda, gözlük polarize filtresini aktive ediyor ve lensin yakınlaştırıcı kısmı aktif oluyor. Diğer gözü kırptığınızda ise görüntü normal haline dönüyor.

Kontakt Lens Zoom
Bilim dünyasının yeni atılımı ise görüntüyü üç kata kadar yakınlaştırabilen optik lensler.

Geçtiğimiz cuma, Amerika Bilim Geliştirme Birliği’nin yıllık toplantısında, İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden Eric Tremblay’ın açıkladığı teknoloji, geliştirilmeye devam ediyor. Henüz prototip halindeki teknoloji, dünya çapında görme bozukluğu çeken 285 milyon insan için yararlı olabilir. Teknolojinin, özellikle yaşa bağlı makula dejenerasyonu yaşayan insanlara yardımcı olması bekleniyor.

Tasarlanan lensler, oldukça sert yapıda ve standart lenslerden daha geniş, yani gözün beyaz kısmını da kaplıyor. Lenslerin ortasında, yakınlaştırma eylemini mümkün kılacak, küçük alüminyum aynalar bulunuyor. Bilim insanları, gözü kurutmaması için lense küçük hava kanalları eklediler; fakat yine de çok uzun süre takılabilecek hale gelmedi.

Geliştirilmeden önceki ilk haline oranla, daha uzun süre gözde kalabilen bu yeni versiyon, henüz insanlar üzerinde denenmedi. Bilim insanları, lensleri daha uzun süre gözde kalabilmeleri için geliştirirlerken, optik dükkanlarında görmemize daha vakit var.

Kaynak: IFL Science

SON YAZILAR

GIF nedir ve nasıl kullanılır?

Açılımını bilmeseniz bile "GIF" kelimesine kesin rastlamışsınızdır. İnternetin ilk zamanlarında belirleyiciydi, şu ansa hiç olmadığı kadar popüler. Peki bu GIF nedir ve onları nasıl kullanabiliriz? En basit...

Elektromanyetik dalgalarla uzay zamanda geçmişi ve geleceği görmek

Uzayda bulunan herhangi bir yüklü nokta uzayın niteliğini değiştirir. Yakınında bulunan başka bir nokta bulunduğu yerden alınırsa, bu nokta üzerine etkiyen kuvvet yok olsa da...

Sanal parçacıklar kendisini tanımlayıp solucan delikleri oluşturan bilinçli temel etkiler mi?

Sanal parçacık sıradan parçacıkların özelliklerini sergileyen fakat sınırlı bir süre var olan geçici dalgalanma olarak tanımlanır. Sanal parçacık kavramı, sıradan parçacıklar arasındaki etkileşimi, sanal parçacıklar arasındaki...

Yaşlanmaya meydan okuyan şifre Termodinamik Yasaları’nda mı?

Termodinamik kanunları, çok genel bir geçerliliğe sahiptir ve karşılıklı etkileşimlerin ayrıntılarına veya incelenen sistemin özelliklerine bağlı olarak değişmez. Yani bir sistemin sadece madde veya enerji...
Selma Çam
Selma Çam
Hayat hikayemi anlatmaktansa, hayatın kendi hikayesinden anladıklarımı anlatmayı yeğlerdim, oysa ki üç aşağı beş yukarı hepimizin hayattan anladığı ve anlamadığı aynı. Anlatmak ise kelimelerin yetersizliği içerisinde kendi anlamını kaybediyor. Hiç bir şey anlatmasam da anlayabilen için çok bile anlattım. Erkan Oğur'un da dediği gibi; "Bu işin sonu sessizlik."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol