Okuma süresi: < 1 dakika

Adana’nın Yumurtalık ilçesindeki 13 kilometrelik sahil şeridine 11 adet kömürlü termik santral kurulması planlanıyor. Yedi santralin ÇED raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onandı.

Doğa katliamına karşı ses çıkarma çağrısında bulunan Adana Çevre Platformu üyesi Yaşar Gökoğlu “Adana’yı büyük bir felaket bekliyor” dedi. Gökoğlu, “Kömür karbon demektir. Bu santrallerde milyonlarca  ton kömür yakılacak. Bu da atmosferi etkileyecek ve kirletecek. Hava kirliliği olacak. İnsanların sağlıklarıyla oynuyorlar. Doğayı katlediyorlar. Halk bu doğa katliamına dur demesi gerekir. Adana’yı büyük bir felaket bekliyor” dedi.

Dicle Haber Ajansı’nın haberine göre, Çukurova’da 28 adet kömürlü termik santral projesi gündemde. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2014 yılında “enerji üretim bölgesi” ilan edilen Adana’nın Yumurtalık ilçesine yapılmak istenen santrallerle alakalı Adana’daki çevre dostları, Adana’nın sahil şeridinin insansızlaştırılıp, denizdeki canlıların da yok edilmek istenildiğini söyleyerek doğa katliamına karşı ses çıkarma çağrısı yaptı.

“Doğa katliamı”

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Doç. Dr. Ahmet Atıl Aşıcı, Türkiye’nin son yıllarda doğayı katleden fosil yakıtlara yöneldiğini ifade ederek Adana’da yapılmak istenilen 28 kömür termik santralin, doğa katliamı olacağını belirtti. Aşçı, Türkiye’nin çevreye zarar veren enerjiden vazgeçip doğa dostu yenilebilir enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğini vurguladı. Adana’nın sahil şeridine yapılmak istenilen yeni kömürlü termik santraller ile Adana’nın büyük felakete sürükleneceğini de ifade etti.

Gökoğlu ayrıca, 11 adet santralin yapımını üstlenen firmaların isimlerini de verdi: “İsken, Emba, İC İçtaş, Diler AŞ, İpek Yolu AŞ, Sanko, Çelikler AŞ, Çalışkan AŞ, Astoria AŞ, Atagür AŞ, Suba Eenerji AŞ ve Adana Ayas Enerji AŞ”

Kaynak: DİHA