78 yaşındaki Heidi Hetzer 5 kıtadan oluşan dünya turunu tamamlıyor

1083

Heidi Hetzer asla sıradan biri olmadı. Almanya’da doğup büyüdü, 1919 yılında babası Berlin’de bir oto galeri açtı, araba tamirine başladığı 16’ncı yaşı ise onun için bir dönüm noktası oldu. Arabalara duyduğu tutku, işinde en iyi olmasını sağladı. Genç yaşta klasik araba koleksiyonu yapmaya ve düzenlenen yarışlarda yer almaya başladı. Babasının ölümüyle birlikte galeriyi devralan Hetzer, Almanya’nın en büyük işletmeleriyle çalışarak işinde oldukça ilerledi. 2012 yılında emekliye ayrıldığında ise briç oynamak, güvercinleri beslemek ya da öğleden sonralarını uyuyarak geçirmek yerine yollara düşmeye karar verdi.

Çocukluğunun kahramanı olan Clärenore Stinnes, yirmilerinin ortasında katıldığı yarışlarda 17 ödül kazanmış, 1927 yılında iki yıl bir ay süren araba yolculuğuyla dünyayı dolaşan ilk kadın olmuştu. Stinnes’ten aldığı ilhamla Hetzer, yaklaşık bir yıl önce 30’lardan kalma Hudson marka arabası Hudo’yu iyileştirerek yola koyuldu. 5 kıtada gidilecek 60 bin mil olarak planladığı yolculuğunu ise yarıladı; Almanya’dan başlayan rotayı Türkiye izledi, sonrasında ise Orta Doğu, Batı Asya, Çin, Güney Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda… Temmuzun ortalarında yönünü Los Angeles’a, kahramanı Stinnes’ın başladığı noktaya çevirdi.

Berlin Olimpik Stadyumu’nun önünde, yolculuk başlarken

heidihetzer1

Hetzer ve Hudo, Yeni Zelanda, Cook Dağı tabelasının önünde.

heidihetzer2Kuzeye doğru ilerleyerek Kanada’ya ulaşan Hetzer birkaç gün dinlendikten sonra Batı Kanada’ya geçti. Başlarda ufak tefek olan ve kolayca halledilen sorunlar büyümeye başladı. Yaşlı Hudo Minnesota yakınlarında çalışmaktan vazgeçmişti. Yolculuğu aksatsa da yardım alarak yola devam eden Hetzer Londra’ya ulaşmayı başardı, burada Hudo’yu tamir ederken elini çalışan motora kaptırdı ve bir parmağını kaybetti. Yolculuğa tedavisi nedeniyle ara vermişti, şimdilerde Klasik Otomobil Kulübü buluşması için Pensilvanya’da. 2016 yılının nisan ayında ise son durağı olan Afrika’ya ulaşmayı planlıyor.

Hetzer’in yolculuğunu internet sitesi ya da Instagram hesabı üzerinden takip edebilirsiniz.

heidihetzer4heidihetzer5heidihetzer3heidihetzer8heidihetzer7
Kaynak: AutoHaus, The Plaid Zebra