Her yıl, dünya çapında mükemmel görüntüler yakalayan doğum fotoğrafçıları, yine bizlere enfes kareler sunmuş. Kimi anlar asla unutulamayacak derecede değerli anlardır; bir annenin gözlerinin bebeğinin gözleriyle ilk kilitlendiği an gibi veya bir babanın bebeğinin doğum anına şahit olduğu anlar gibi… Bu yazının amacı da annelerin doğum anlarında yaşadıkları zorlukları, yakınlarının desteği ile güçlerine güç kattıkları anları ve sonrasında gelen mutluluklarını ölümsüzleştiren doğum fotoğrafçılarının eserlerini sizlerle paylaşmak…

Bir annenin ilk bebeği ile ilk buluşma anı.

Bir babanın oğlu ile yaşadığı ilk anlar.
Doğal suda doğum için aşırı efor sarf etmiş; hastanede birçok müdahale ile birlikte zorlayıcı bir doğum deneyimine sahip olmuş olan bir anne. ve eşiyle birlikte suya girmekten korkmayan; hatta bebek doğduğunda bebeğini yakalayan, hayatında ilk defa baba olmuş olan ve eşini yolun her adımında desteklemiş olan bir baba.
Huzurun resmi.
Tüp bebek tedavisinden ötürü oldukça zorlu geçen yedi yılın sonunda, kucakları aşkla dolan çift.
Bebeğiyle buluşmak için 42 hafta beklemiş olan; sezaryen sonrası vajinal doğumdan da kurtulduktan sonra bebeğini kucağına alabilmiş olan bir annenin bizlere yansıttığı mutluluk.
Dünyayı görmek için fazlasıyla sabırsızlandığından dolayı doğumunun yalnızca birkaç dakika sonrasında gözlerini açan sevimli, minik, güçlü kızımız.
Dördüncü oğlunu doğuran bir annenin doğumdan sonraki huzuru.
Anneliğin bir kadına getirdiği o inanılmaz dayanma gücü.
Doğumdan sonra ilk ten teması; zorlu geçen bir doğum sürecinden sonra güzel ve huzurlu bir an. 

 

Bebeklerine taşıyıcı anne sayesinde kavuşan babalar.
Minik kızından güç alan bir annenin, bebeğini kucağına almasına dakikalar kala.
İlk an, ilk koku, ilk dokunuş
Acıdan sonra gelen mutluluk.

Kadınların doğum anlarında çektikleri acılara katlanmalarının sebeplerinden biri de beraberinde evlerine getirecekleri neşe kaynağı bebekleridir. Bir anne, bebeğinin içine çektiği ilk kokusunu ömrü boyunca unutamazmış. Tabii dünyada bu kadar şanslı olmayan milyonlarca bebek ve milyonlarca anne/baba var. Aynı zamanda çocuk isteyip her tedavi yöntemini denemesine rağmen bir türlü çocuğu olmayan; ama sevgisinden vazgeçmeyip birbirlerine daha sıkı sarılan çiftler de var ve elbette evlat edinen güzel insanları da unutmamak gerek. Bu bir tercih meselesi olsa da dünyanın en güzel duygularından biri de anne olmak olsa gerek, zira anne olan bunca kadın yanılıyor olamaz.

Kaynak: Yazının bir kısmı Huffington Post‘tan çevrilmiştir.