Ana SayfaKültür & SanatSinemaUçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başlıyor

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başlıyor

-

21. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 10-17 Mayıs 2018 tarihlerinde Ankaralı sinemaseverlerle buluşuyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen festivalin basın toplantısında, festivalin ödülleri, gösterilecek filmler ve ödül sahipleri açıklandı.

Bu yıl “Umut” temasıyla yola çıkacak olan festival, sinemaya ve hayata farklı kadrajlar açan kadın filmlerinin, kadın yönetmenlerin sinemayla dansını sinemaseverlerle buluşturacak olan festival boyunca, 24 uluslararası, 6 ulusal seçki, 12 kısa film ve 16 belgesel olmak üzere 57 film gösterimi ve 8 mekanda 17 etkinlik gerçekleşecek.

Türkiye Prömiyeri yapan 4 uzun metraj, 2 belgesel filmin yanı sıra, İspanya, Fransa, Meksika, Portekiz, Hollanda, ABD ortak yapımları ile de dikkatleri üzerine çeken 21. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivalinde, filmlerindeki belgeselci gerçekçiliği ve dürüstlüğünü tiyatro geleneğindeki titizlik ve dramaturjiyle harmanlayan İran sinemasının dünyaca ünlü ismi Rakhshan Banietemad onur konuğu olacak.

4 uzun metraj film Türkiye prömiyeri yapacak

Film programında; 7×7 Yedinci Sanattan Yedi Örnek Seçkisi, hem biçim hem de içerik bakımında feminist olan Fem², FIBRESCI jürisinin değerlendirme yapacağı 11 filmin gösterileceği Her Biri Ayrı Renk yarışma bölümü, Türkiye Prömiyeri ile karşımıza çıkacak olan 2 belgeseli kapsayan Karestan Belgeselleri, My Year with Helen belgeselinin gösterileceği Özel Gösterim ve festivalin ilk yılında gösterilen Bilge Olgaç’ın İpekçe filminin yeni kopyası ile tekrar izleyiciyle buluşacak olan Onların Süpürgesi başlığı altında gösterilecek olan 6 ulusal film bulunuyor.

Festival, Türkiye’de prömiyerleri gerçekleşecek filmlerle birlikte ulusal ve uluslararası uzun metrajlı filmleri, belgesel ve kısa filmleri seyirciyle buluşturacak. Festivalde, Türkiye prömiyerlerini yapacak olan filmler, Ankaralı sinemaseverlerle buluşacak.

Vaktinde evlatlık verilen gençlerin gerçek aile arayışı ve kimlik bunalımı ve birbirlerinden güç alma üzerine kurulu film, The Return, Bosna-Hersek ve Karadağ’ın etrafında, yalnız annenin küçük ve hasta çocuğu ile hayatta kalma mücadelesini anlatan The Chaotic Life Of Nada Kadic, biten aşkının tekrar başlayabileceğine dair her zaman bir umut taşıyan Claudia’nın hikayesini anlatan Amori Che Non Stare Al Mondo, Arap dünyasının en büyük şiir yarışması Million’s Poet’e erkekleri gölgede bırakarak katılan ve cesur açıklamalarda bulunan Hissa Hilal’in hikayesini anlatan Poetess, 21. Uçan Süpürge Uluslararası Film Festivalinde prömiyer yapacak uzun metraj filmler.

8 farklı mekanda 17 etkinlik

21.Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde filmler kadar etkinlikler de öne çıkıyor. Boğaziçi üniversitesinin yanı sıra Ankara üniversitesi, Başkent, Bilkent, Fransız Kültür, Büyülü Fener Sineması’nda iki ayrı salon ve Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 17 etkinlik düzenlenecek.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu sene, Kate Millett ve Şirin Tekeli’nin anılacağı KADINLAR VARDIR paneli, 2. Kamera Arkasındaki Kadınlar Buluşması, Tema Ödülü’nün sahibi Prof.Dr. İonna Kuçuradi belgeselinin gösterimi, sergisi ve söyleşisi, Seçil Büker İle Sinemada 50 Yıl, Anneler Gününe özel söyleşi ve film gösterimleri, Mülteciler günü gibi birçok etkinliğe imza atacak.

Yeni Zelanda Eski Başbakanı festivalde…

Yeni Zelanda’nın bir önceki Başbakan’ı Helen Clark, 21. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivaline konuk olacak. Festival etkinlikleri arasında Clark’ın belgesel film My Year with Helen, belgeselin yönetmeni Gaylene Preston’ın da katılacağı özel bir gösterim yapılacak.

Yeni Zelanda eski Başbakanı olmasının yanı sıra, kalkınma konusunda çalışan tüm BM fonları, projeleri ve bağlı kuruluşların başkanlarından oluşan BM Kalkınma Grubu’nun da eski başkanı olan Helen Clark, Başbakanlık yaptığı dönemde Yeni Zelanda’nın en yetenekli politikacısı oldu. Irak Savaşı’na katılmak yerine Afganistan ve Somali’ye barış gücü göndermesiyle yurttaşlarından da çoğunlukla övgü aldı.

Fibresci jürisi Hollanda ve Mısır’dan geliyor

10-17 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan 21. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, bu sene de her sene olduğu gibi Sinema Yazarları Federasyonu FIBRESCI jürisini de ağırlayacak. Türkiye ve başkenti yaptığı nitelikli işlerle dünyaya tanıtan Festival, dünyaca ünlü yönetmen ve yapımcıların yanı sıra, FIBRESCI jürisini de ağırlıyor. Bu sene Hollanda’dan Nicole Santé ile Mısır’dan Hala Fouad Mohamed EL Mawy festival konuğu olacak.

Genç Cadı Öykü Karayel

Her yıl Onur Ödülü başta olmak üzere Bilge Olgaç Başarı Ödülleri, Tema Ödülü ve Genç Cadı ödülü veren Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde ödüller de sahiplerini buldu. Onur Ödülü, sinemaya 300’ü aşkın film ile imza atan, başarılı tiyatro oyunlarını sahneye koyan Nedret Güvenç’e verilirken, Bilge Olgaç Başarı Ödüllerini oyuncu Işık Yenersu ile yönetmen Biket İlhan aldı. Tema Ödülü’nün sahibi ise filozof, araştırmacı, yazar Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi.

Kadının emeğinin gelecek kuşaklarda daha da görünür olması, gençlerin sinema sektöründe yaptığı başarılı çalışmaları teşvik etmek amacıyla her sene düzenlenen GENÇ CADI ödülü ise Öykü Karayel’e verildi. Karayel, Pelin Esmer’in kaleme aldığı İşe yarar bir şey, Gözde Kural’ın ilk uzun metraj filmi olan Toz ve ünlü yönetmen Zeki Demirkubuz’un yönettiği Bulantı filmindeki göz dolduran başarılı performansı sonucu bu ödüle layık görüldü.

Hep birlikte güçlü ve yeni bir 20 yıla…

21. Uçan Süpürge Uluslararası Film Festivali kapsamında dikkat çeken bir başka etkinlik ise FİLM BAHARI olacak. Filmmor ile ortak düzenlenen festival baharında, 15 kadın yönetmenin KOLEKTİF olarak hazırladığı film, 21. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin kapanışında gösterilecek.

“Yenilenerek, yeniden ve umutla yeni bir 20 yıl” diyerek 21. festivalini gerçekleştiren Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, birçok kadın örgütü ile birlikte hareket ettiği etkinlikler ile adından söz ettirmeye devam ediyor.

SON YAZILAR

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor!

Bu yıl 18'incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak. Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı...

Salt Beyoğlu: Bu son şansımız mı?

İklim değişikliğinin ekosistem ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan Bu son şansımız mı? gösterim programının 2022 seçkisi, Yunanistan’dan Peru’ya, Kanada’dan Avustralya’ya uzanan beş belgesel filmi bir...

Institut français Ankara sinema ve sergi salonunda yeşil filmler gösterimde olacak

Institut français Turquie, 8 Aralık Dünya İklim Günü vesilesiyle “sinema ve çevre” temalı 3 filmden oluşan programını sinemaseverler ile buluşturuyor. Sinema; sesinizi duyurmanıza, zihniyetleri/alışkanlıkları değiştirmeye çalışmaya ve toplumun belirli...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol