Okuma süresi: 2 dakika

Karadeniz İsyandadır Platformu, Akkuyu Nükleer Santrali’nin temel atma törenini Beyoğlu’ndaki Rusya Konsolosluğu önüne boya dökerek protesto etti. Platform üyeleri Çernobil’in yıldönümünde Sinop ve Kadıköy’de olacaklarını belirtti.

Mersin’in Akkuyu İlçesi’nde temeli atılan Akkuyu Nükleer Santrali’ne tepkiler dinmiyor. Karadeniz İsyandadır Platformu da, santral projesindeki Rus ortaklığına istinaden İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Rusya Konsolosluğu önünde eylem yaptı. “Siz temel atıyorsanız biz de boya atıyoruz” denilerek yapılan eylemde konuşan Karadeniz İsyandadır Platformu’ndan Eren Dağıstanlı, Akkuyu reklamının yalanlarla dolu olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Ne diyor Akkuyu reklamında. Güçlü Türkiye’nin yeni enerjisi! Hangi güçlü Türkiye? 301 madencinin can güvenliğini alamayan Türkiye mi? Ermenek’te madencileri öldürenler mi güçlü? Dünyanın vazgeçtiği nükleer enerji mi yeni? Varsayalım ki yeni! Diyorlar ki patlamayacak, bizim teknolojimiz çok yeni. O zaman, Türkiye’deki insanlar kobay olarak kullanılacaktır.

Karadeniz İsyandadır Platformu 11

Fukuşima hatırlatması

Proje ihalesinin verildiği Cengiz İnşaat’ın sahibi Mehmet Cengiz’in kendilerini iyi tanıdığını belirten Dağıstanlı, “Biz, Artvin’de ona maden için geçit vermeyenleriz. Biz, ona Kuzey Ormanları’nda direnenleriz. Ve bu ismi de iyi tanır. Biz, Karadeniz’de onun karşısına dikilen Cihan Eren’iz. Bu işin peşini bırakmayacağız. Elektrik kesintileriyle enerji bahanesi oluşturmaya çalışıyorlar. Türkiye’nin elektriğini kontrol edemeyenler nükleer santrali hiç kontrol edemezler. Fukuşima Nükleer Santrali elektrik kesintisi yüzünden patlamıştır” dedi. Çevre aktivistleri, Dağıstanlı’nın konuşmasının ardından konsolosluk önüne sarı boya dökerek Akkuyu Santrali’ni protesto ettiler. Boya dökülmesinin ardından bir konsolusluk görevlisi ile eylemciler arasında sözlü bir tartışma geçti. Görevlinin küfür etmesi eylemi izleyenlerin de tepkisi ile karşılandı. Eylem, atılan sloganlarla sona erdi.

Karadeniz İsyandadır Platformu 22

Sinop ve Kadıköy’de eylem

Karadeniz İsyandadır Platformu tarafından hazırlanan basın açıklamasında ise Çernobil’in 29. yıldönümünde 25 Nisan’da Sinop’ta ve 26. Nisan’da Kadıköy’de protesto yürüyüşleri yapılacağı belirtildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Yaşamımızı, havamızı, suyumuzu, toprağımızı, tüm canlıları, yüzyıllar boyunca radyasyon belasına mahkum etmiş olan Çernobil katliamının 29. yılında, egemenlerin doymak tükenmek bilmeyen para hırsı için yaşamlarımız üzerinde oyun oynanmasına izin vermeyeceğiz. Nükleer santrali evdeki tüpgaza indirgeyen, “Bekarlık nükleerden daha risklidir” diyerek Sinop’a, Mersin’e ve Trakya’ya nükleer santral yapmak, Karadeniz’i ve Akdeniz’i nükleer atık çöplüğüne çevirmek isteyen iktidar; sözde enerji ve kalkınma yalanlarıyla doğayı ve yaşamı hiçe sayan projeler üretmeye devam ediyor. Akkuyu Nükleer Santrali için sahte imzayla ÇED raporu hazırlanması gibi pek çok usulsuzluk normalize ediliyor. Yoğun reklam ve PR çalışmalarıyla nükleer santrale karşı tepkiler azaltılmaya çalışılıyor. Bugün de yangından mal kaçırırcasına, yargı süreci devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nin temelleri atılıyor. Buradan uyarıyoruz, vazgeçin! Devamını getiremeyeceğiniz bir projeye hiç başlamayın. Çünkü bu projeyi yaptırmayacağız!

Fotoğraflar: © Erdem Şimşek