Dünya üzerinde konuşulan yedi bini aşkın farklı dille insanlar birbirinden ayrılıyor. İletişim sadece karşındakini anlamak için değil aynı zamanda anlaşmazlıkları en aza indirmek, dünyada empati ve nezaketi en üst düzeye çıkarmak için gereklidir.

İnternet ortamında tek bir tıkla yabancı dil öğrenmek günümüzde hiç olmadığı kadar kolay. Ancak iletişim aracı olarak dili etkin bir şekilde kullanmak sanıldığı kadar kolay değil. Başka bir dilde akıcı konuşmak çok fazla pratik yapmayı gerektirir. Pratik yapmanın en iyi yolu ise o dili konuşanlarla her gün vakit geçirmekten geçer.

Fransa merkezli kâr amacı gütmeyen TalkTalkBnb sosyal mecra, dil öğrenmeye hevesli ev sahiplerini ve seyahat etmeyi seven gezginleri birbirine bağlıyor. Üyeliğin ücretsiz olduğu bu sanal mecra Mart 2016’da kullanılmaya başlandı. Farklı dil haznesini genişletmek isteyen ev sahiplerine çeşitli dilleri konuşan dünyanın her yerinden gelen gezginlerle buluşma fırsatı sağlıyor.

Ücretsiz konaklama

İnternet sitesine üye olan ev sahipleri gezginlerden hiçbir ücret almadan konaklama imkânı sunuyor; karşılığında tek istedikleri kaldıkları süre zarfında kendilerine ana dillerini öğretmeleri. Bu programın kazan-kazan ilkesini benimsemesi her iki tarafa inanılmaz derecede fayda sağlıyor. Evini açan kişi, ekstra çaba harcamadan misafirinden dil öğreniyor; seyahat eden kişi ise konaklama masrafı olmadan hem şehri ve kültürü yerel halktan keşfediyor hem de ev yapımı yemekler yiyor.

Açıldığından beri siteye 50 ülkeden 6 binden fazla kişi kayıt oldu ve üye sayısı katlanarak artmaya devam ediyor. Projenin genel amacı, daha bilinçli seyahat etmeyi ve kültür alışverişini teşvik etmek. TalkTalkBnb‘nin benzer sitelerden farkı insanlar arasındaki yanlış anlaşılmaları ve gerilimi gidermek için kurulmasıdır.

Kaynak: The Plaid Zebra