Okuma süresi: 2 dakika

Asya ülkelerinde görülen ilk asit saldırısı 1983 yılına tarihleniyor. Aradan geçen yıllar içerisinde bu saldırılar medyanın olaylara yeterli yer vermemesi ve kadınların sosyal hayattan izole edilmesi ile sessiz bir kıyıma dönüşmüş durumda. Sadece Hindistan’da her yıl bu saldırıya uğrayan kadın sayısı yaklaşık bin.

Hindistan’da gerçekleşen bu saldırılardan birisine maruz kalan 26 yaşındaki genç kadın Laxmi Saa bir giyim markasının 2016 yılı reklam yüzü oldu. Laxmi henüz 15 yaşındayken evlilik teklifini redddettiği için yüzüne asit atılarak yakıldı. Şimdi ise asit saldırılarına dikkat çekmeyi amaçlayan bu markanın yüzü ve “Face of Courege” (cesaretin yüzü) sloganı ile kampanyayı yürütecek. Modaya adım atan Laxmi, bu kampanyanın kadınların beden güzelliklerini mahvetseler bile asla cesaretlerini kaybettiremeyeceklerini duyuran bir platform olduğunu belirtiyor.

Kampanya hem toplumsal güzellik standartlarına meydan okumayı hem de asit saldırıları sonucu zarar görmüş, bedenleri bozulmuş kadınları cesaretlendirmeyi hedefliyor. Üstelik bu saldırıların son derece kadar yaygın olduğu ülkede konu ile ilgili herhangi bir yasa da yok.

BBC‘ye verdiği röportajında “İlk soğuğu hissettim. Ardından çok derinden bir yanma. Sonra da yüzümün eriyip aktığını gördüm” diyor ve ekliyor “Bu saldırlara maruz kalan kadınlar kendilerine kurban denilmesine karşı. Yanıkları yüzünden dışlanmak, işsiz bırakılmak ise en az bu saldırılar kadar gaddarca. Baş etmemiz gereken iki kötülük var: şiddet ve bedeni aşağılama.”

Laxmi Saa 5
Sadece Hindistan’ta her yıl bu saldırıya uğrayan kadın sayısı yaklaşık bin.
Laxmi Saa 2
“İlk soğuğu hissettim. Ardından çok derinden bir yanma. Sonra da yüzümün eriyip aktığını gördüm”
Laxmi Saa 1
Kadınların beden güzelliklerini mahvetseler bile asla cesaretlerini kaybettiremeyecekler.

Kaynak: The Plaid Zebra