Okuma süresi: 2 dakika

Bazı türlerin karanlıkta parlaması, bazılarının aşırı derecede ender bulunmasıyla birlikte her ne kadar farketmesek de mantarlar doğanın isimsiz kahramanları durumundalar. Bazı özelliklerine değinmek gerekirse, mantarlar petrol sızıntılarında doğal temizleyici görevi görebiliyorlar veya birçok hastalığın tedavisinde kullanılabiliyorlar.

Bahçecilikte ise su tasarrufu yapmak için görev alabiliyorlar. Şimdilerde ise Japon tasarımcı Yukio Takano‘nun tasarladığı LED masa lambaları biçiminde ev hayatımıza da dahil oluyorlar. Bu sayede sıradanlaşmış çalışma masası ortamını, parıldayan mantar harikalarına dönüştürüyor. 

Takano, değerlendirilmiş atık kereste, cam ve enerji tasarruflu LED lambalarla ürettiği ve Büyük Mantarlanma (The Great Mushrooming) adını verdiği masa lambaları, detaylı tasarımlarıyla hayli gerçekçi gözüküyor. Ayrıca mantar lambalarının içinde geldiği paketi de kendisi geri dönüştürülmüş materyallerden yapıyor.

Bu süper floresan alete kimi insan korkularından dolayı karşı çıkarken bir kesim ise insanlardaki mantar fobisini yenmede ve aslında onların ne denli faydalı olduğunu kavramamıza yardımcı olabileceğini düşünüyor. Bu mantar lambaları görünüşte türünün tek örneği.

Camdan yapılmaları ve kırılganlıklarından dolayı Takano bu lambaları herhangi bir ülkeye kargolayamıyor ancak Tokyo’daki tasarım festivallerinde bu lambaları görmeniz oldukça mümkün. Daha fazla görsele erişmek isterseniz Yukio Takano’nun sitesini ziyaret edebilir ve portfolyosuna göz gezdirebilirsiniz.

 

Kaynak: My Modern Met