Yoga, insanın iç benliğine dönüşü ve meditasyonu simgelemekle beraber Hindistan’dan doğan bir felsefenin vücut bulmuş halidir. Ancak günümüzde genellikle toplum tarafından fit olmak ve güzel görünmekle de özdeşleşmeye başlayıp amacından uzaklaşan bir algı haline gelmiştir.

Yogada kalıplar, fiziksel güzellik algıları ya da estetik kaygısı yoktur. Tamamen insanın kendiyle baş başa kalması, dinginlik ve huzur içinde bedenine ruhunun sesini dinletmesi amacı hâkim olmalıdır.

Bu felsefeyi bilinçli bir şekilde özümseyen Valerie, Big Gal Yoga ismiyle 3 yıldır online dersler veriyor ve fotoğraflar paylaşıyor. İnsanlar onu “şişman, obez, çirkin” gibi etiketlerin altında insafsızca yargılasa da Valerie kendine olan özgüvenini zedelemelerine asla izin vermeden enerjisini yoga yapmaya ve öğretmeye harcıyor. Şu an 70 binden fazla takipçisi var ve onlara fiziksel koşulların ya da bedenlerinin mahkumu olmamaları gerektiği mesajını veriyor.

Big Gal Yoga 1

Yoga çalışmalarım sayesinde bedenimi sevmeyi ve onu olduğu gibi kabullenmeyi öğrendim.

Big Gal Yoga 2

Ayrıca çalışmalarım bana kendime duyduğum şüphe ile baş edecek gücü verdi.

Big Gal Yoga 3

Instagram hesabından yayınladığı bu mesaj, herkesi kendi bedenini sevmeye ve hayatında güzel değişiklikler yapmaya çağırıyor:

“Bu gönderiyi yayınlama konusunda kendi içimde büyük çelişkiler yaşadım, ancak daha sonra bu tombiş bedenimi herkese daha yakından göstermeye karar verdim. Herkes, şişman ya da zayıf olsun, bedeniyle ilgili sorunlar yaşar. Ama en güzeli insanın kendisini olduğu gibi kabul edip bununla yaşamayı öğrenmesidir. Umarım herkes kendisine bakacak zamanı bulur ve kalıpların ötesinde ne kadar güzel bir insan olduğunu fark eder.”

Big Gal Yoga 4

Big Gal Yogini Valerie, bir yoga eğitmeni olmak ve toplumun yoz bakış açısı yüzünden asla yogaya başlamaya cesaret edemeyen insanları teşvik etmek istiyor.

Ayrıca Valerie’ye bir yoga öğretmeni olması hayalinde yardımcı olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Yoga A Plus 

Hazırlayan:Esra Aydın