Ana SayfaYaşamYoga & MeditasyonToplumsal kalıpların dış görünüşe yaptığı baskıyı yoga ile yıkan kadın: Big Gal...

Toplumsal kalıpların dış görünüşe yaptığı baskıyı yoga ile yıkan kadın: Big Gal Valerie

-

Yoga, insanın iç benliğine dönüşü ve meditasyonu simgelemekle beraber Hindistan’dan doğan bir felsefenin vücut bulmuş halidir. Ancak günümüzde genellikle toplum tarafından fit olmak ve güzel görünmekle de özdeşleşmeye başlayıp amacından uzaklaşan bir algı haline gelmiştir.

Yogada kalıplar, fiziksel güzellik algıları ya da estetik kaygısı yoktur. Tamamen insanın kendiyle baş başa kalması, dinginlik ve huzur içinde bedenine ruhunun sesini dinletmesi amacı hâkim olmalıdır.

Bu felsefeyi bilinçli bir şekilde özümseyen Valerie, Big Gal Yoga ismiyle 3 yıldır online dersler veriyor ve fotoğraflar paylaşıyor. İnsanlar onu “şişman, obez, çirkin” gibi etiketlerin altında insafsızca yargılasa da Valerie kendine olan özgüvenini zedelemelerine asla izin vermeden enerjisini yoga yapmaya ve öğretmeye harcıyor. Şu an 70 binden fazla takipçisi var ve onlara fiziksel koşulların ya da bedenlerinin mahkumu olmamaları gerektiği mesajını veriyor.

Big Gal Yoga 1

Yoga çalışmalarım sayesinde bedenimi sevmeyi ve onu olduğu gibi kabullenmeyi öğrendim.

Big Gal Yoga 2

Ayrıca çalışmalarım bana kendime duyduğum şüphe ile baş edecek gücü verdi.

Big Gal Yoga 3

Instagram hesabından yayınladığı bu mesaj, herkesi kendi bedenini sevmeye ve hayatında güzel değişiklikler yapmaya çağırıyor:

“Bu gönderiyi yayınlama konusunda kendi içimde büyük çelişkiler yaşadım, ancak daha sonra bu tombiş bedenimi herkese daha yakından göstermeye karar verdim. Herkes, şişman ya da zayıf olsun, bedeniyle ilgili sorunlar yaşar. Ama en güzeli insanın kendisini olduğu gibi kabul edip bununla yaşamayı öğrenmesidir. Umarım herkes kendisine bakacak zamanı bulur ve kalıpların ötesinde ne kadar güzel bir insan olduğunu fark eder.”

Big Gal Yoga 4

Big Gal Yogini Valerie, bir yoga eğitmeni olmak ve toplumun yoz bakış açısı yüzünden asla yogaya başlamaya cesaret edemeyen insanları teşvik etmek istiyor.

Ayrıca Valerie’ye bir yoga öğretmeni olması hayalinde yardımcı olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Yoga A Plus 

Hazırlayan:Esra Aydın

SON YAZILAR

17 Mayıs Derneği Esenlik Buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor

17 Mayıs Derneği'nin LGBTİ+ aktivistlerini güçlendirmeye yönelik düzenlediği Esenlik buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor. 14 Mart ve 16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek online çalışmalara...

Şimdi lütfen o tuttuğun nefesi bırakır mısın?

Bir yazı yazmaya başlayacağım ve nasıl başlayacağımı bir türlü bulamıyorum. Silip silip yeniden yazdığım ama bir türlü beni tam olarak tatmin etmeyen cümlelerden geçiyorum. Bunun...

Herkül’ün 12 Görevi ve Astroloji Çalışmaları

Işığın Mücevherlerinden astroloji ve mitoloji takipçilerini sevindirecek bir haberi sizlerle paylaşıyorum. Mitra yayınevinden bu hafta çıkacak olan Herkül'ün 12 görevi ve Astrolojik Yorumları kitabıyla birlikte çalışmalar...

Raja Yoga Niyama III Tapas Meditasyonu

Işığın Mücevherleri olarak Raja Yoga çalışmalarına sizleri de davet ediyoruz. Meditasyon çalışmalarımız beş kural üzerine ilerlemektedir ve şu anda üçüncü çalışmadayız. Raja Yoga’nın üzerine meditasyon yaptığımız...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol